Partnerzy portalu

W Szczecinie odkryto średniowieczne tunele [wideo]

Opublikowano: 12-02-2021 Źródło: Zamek Książąt Pomorskich
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W Szczecinie w Zamku Książąt Pomorskich odkryto fragmenty średniowiecznych ceglanych tuneli. Przeprowadzono już wstępną eksplorację podziemnych korytarzy – pod skarpą i skrzydłem północnym.


Źródło: facebook.com/zamek.szczecin Źródło: facebook.com/zamek.szczecin

To zadanie powierzono alpinistom i grotołazom, którzy do korytarzy dostali się poprzez nawiercony na tarasie północnym szyb. Ustalono, że pod skarpą i skrzydłem północnym znajduje się rozgałęziona sieć korytarzy o długości przynajmniej 270 m. Jak się okazało, przez wiele stuleci wytworzyły się puste przestrzenie, kawerny i zwaliska. Uznano, że, jak czytamy w komunikacie, niezwłoczne jest wejście do tuneli od strony skarpy północnej i jak najszybsze przebadanie całej ich sieci wraz z otoczeniem.

Prowadzono badania laboratoryjne

Ponadto podczas eksploracji pobrano próbki cegieł i zapraw wapienno-piaskowych. Badali je specjaliści z zamkowej Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki oraz z krakowskiej Pracowni Badań Laboratoryjno-Konserwatorskich. Stwierdzono, że to materiał historyczny z okresu średniowiecza. Będą prowadzone kolejne badania tych korytarzy.

W trakcie eksploracji potwierdzono też odkryte wcześniej niemieckie tunele z prefabrykatów, zbudowane w okresie II wojny światowej.

Źródło: facebook.com/zamek.szczecin

Źródło: facebook.com/zamek.szczecin

Niemieckie tunele łączą się z tymi znacznie starszymi, średniowiecznymi korytarzami z cegieł.

Zobacz także: Pod zamkiem w Polsce odkryto wyjątkowy system jaskiń

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.