• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pomiar jakości powietrza wokół tunelu pod Ursynowem od nowa

Opublikowano: 08-03-2021 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ponownie ogłosiła przetarg na wykonawcę pomiarów jakości powietrza atmosferycznego w obszarze drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska–węzeł Warszawa Wilanów (tunelu budowanego pod Ursynowem). Poprzedni, z końca 2020 r. unieważniono.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • W poprzednim przetargu wpłynęła tylko jedna oferta
  • Brak odpowiedniego certyfikatu oferenta spowodował unieważnienie przetargu
  • Badane będzie powietrze z wyrzutni spalin przy wylotach budowanego tunelu na Ursynowie

Kryteria nie spełnione

W pierwszym postępowaniu złożono tylko jedną ofertę. Uczynił to Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, jednak propozycja nie spełniała wymagań postawionych w przetargu. Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska, co uniemożliwia wykonanie badań – informuje GDDKiA.


Kontrola jakości powietrza

Zakres zadania pozostaje bez zmian: wybrany wykonawca wszystkie pomiary i badania powietrza atmosferycznego przeprowadzi zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. Dane zbierze z wyrzutni spalin umieszczone przy obu wylotach budowanego tunelu na Ursynowie oraz z okolic portali. Dyrekcja oczekuje informacji o poziomach emisji i stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) oraz benzenu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Badania mają być prowadzone przez 365 dni, całodobowo z wyrzutni, a także przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali. Wstępna analiza stanu powietrza obejmie badania zrealizowane przed oddaniem tunelu oraz trzy pierwsze miesiące jego użytkowania – czytamy w komunikacie.

Oferty tylko od certyfikowanych wykonawców

Zadaniem wykonawcy będzie dostarczenie wyników badań dotyczących stanu powietrza, a także wykonania analizy porealizacyjnej dla S2 węzeł Puławska–węzeł Warszawa Wilanów dla powietrz z okolic tunelu i po oddaniu drogi do użytkowania w terminie około 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Jeżeli okaże się, że jakość powietrza nie spełni obowiązujących norm, dodatkowym obowiązkiem będzie przedstawienie rozwiązań, które zmniejszą poziom emisji do stanu normatywnego.

GDDKiA wymaga od oferentów posiadania odpowiednich certyfikatów. Oferty można składać do 13 kwietnia 2021 r., a podpisanie kontraktu zaplanowano na II kwartał br.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Budowa tunelu zmierza do końca

Na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy (około 4,6 km) zaawansowanie prac w tunelu i nad nim wynosi 89%. Czas prac na podstawie aneksu do kontraktu wydłużono do końca marca 2021 r. Przyczyną były m.in. długotrwałe procedury związane z uzyskaniem decyzji o realizacji inwestycji drogowej oraz zawieranie umów z gestorami sieci. Oddanie tunelu nastąpi po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie w II kwartale 2021 r.

Większość obwodnicy przejezdna

22 grudnia 2020 r. przekazano kierowcom ponad 15 km drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. Można już korzystać z tras węzła Lubelska łączących autostradę A2 i drogi ekspresowe S2 i S17. To ułatwienie dla osób podróżujących między Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem.

Przeczytaj także: Świnoujście zaczęło drążyć tunel!

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia