• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S3: coraz dłuższe tunele między Bolkowem a Kamienną Górą

Opublikowano: 15-04-2021 Źródło: GDDKiA

Od grudnia 2020 r. trwają prace przy budowie dwóch tuneli w ciągu drogi ekspresowej S3. 14 kwietnia rozpoczęły się roboty związane z drążeniem prawej nitki zachodniej od portalu północnego dłuższego z obiektów. W krótszym wykonano 60% wykopu.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Wykop krótszego tunelu powinien być gotowy pod koniec maja 2021 r.
  • W dłuższym drążenie odbywa się z dwóch stron
  • Od południa w nawie wschodniej wykonano już 330 m kaloty i 270 m sztrosy

Drążenie od południa i od północy

Tunel TS-26 o długości 2300 m przebije pasmo Gór Wałbrzyskich i Kaczawskich między miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice. 14 kwietnia rozpoczęto drążenie zachodniej nitki od portalu północnego. Z kolei do 10 kwietnia wykonano od strony portalu południowego w nawie wschodniej około 270 m środkowej części tunelu (sztrosy) i 330 m górnej części (kaloty). W nawie zachodniej te wyniki to odpowiednio 243 m i 297. Od marca wydrążono też 43 m kaloty od strony północnej w nawie wschodniej.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Tunel w wykopie

Obiekt TS-32 o długości 320 m powstaje w pobliżu miejscowości Gostków. Jest wykonywany metodą górniczą w technologii Cut&Cover, czyli w tzw. otwartym wykopie. W pierwszej fazie prac powstanie wykop do poziomu fundamentów, a w kolejnej żelbetowa konstrukcja tunelu. Do 9 kwietnia zrealizowano już 60% wykopu, a jego całość powinna być gotowa do końca maja 2021 r. Trwa opracowywanie projektu technologicznego szalunków przestawnych do wykonania obudowy obiektu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Skały o dużej wytrzymałości

Z geologicznego punktu widzenia, region, na którym budowane są tunele w ciągu drogi ekspresowej S3, stanowią w głównej mierze zlepieńce i łupki. Są to skały o znacznej wytrzymałości, których nie można urabiać mechanicznie. Wykonawca robót do drążenia obu tuneli stosuje technikę strzałową. Niemniej jednak, aby ograniczyć efekty akustyczne z budowy, dokonane zostały analizy możliwych do zastosowania rozwiązań redukujących uciążliwości poprzez rozpraszanie, wytłumianie i odbijanie fal dźwiękowych. Dodatkowo wykonawca stara się ograniczać do minimum prace strzałowe w dni świąteczne i w porze nocnej – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zdaniem GDDKiA inwestycja poprawi bezpieczeństwo na drogach lokalnych i wyprowadzi ruch tranzytowy z mniejszych miejscowości. Zwiększy się dostępność do bazy turystycznej w regionie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S3 to fragment europejskiej trasy E65 o długości około 3950 km, która łączący szwedzkie Malmö z greckim Chania na Krecie. Przez woj. dolnośląskie przebiega około 135 km tej trasy.

Przeczytaj także: Wyspiarka wydrążyła już ponad 100 m tunelu w Świnoujściu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!