• Będzie trzeci przetarg na pomiary jakości powietrza u wylotów tunelu pod Ursynowem
  • Do tej pory jedyną ofertę odrzucono, w drugim postępowaniu nie było chętnych
  • Roboty w tunelu skończą się w czerwcu, więc będzie trzeba zaktualizować zamówienie

Pechowy 13 kwietnia

Na oferty czekano do 13 kwietnia, jednak nikt nie złożył stosownej propozycji. W takiej sytuacji GDDKiA po raz trzeci zorganizuje postępowanie. Przypomnijmy, że w pierwszym przetargu tylko Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej złożył ofertę, która jedna została unieważniona, ponieważ, jak podaje Dyrekcja, jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji wymaganej przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska.

Zakres bez zmian

Warunki w drugim postępowaniu były takie same, jak w pierwszym. Oczekiwano zgłoszeń podmiotów z odpowiednimi certyfikatami. A zakres zadań obejmował wykonanie pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z Postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 20 października 2017 r. Dane należy zbierać z wyrzutni spalin umieszczonych przy obu wylotach budowanego tunelu na Ursynowie oraz z okolic portali. Należało określić poziomy emisji i stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) oraz benzenu. Badania miały być prowadzone całodobowo przez rok.

Zwiększenie zakresu metod badawczych nie pomogło

Według GDDKiA zgodnie z przepisami prawa, a także w celu otrzymania jak najbardziej rzetelnych wyników, badania muszą być wykonane przez jednostkę posiadającą akredytację. Po niekorzystnym wyniku pierwszego postępowania, w drugim przetargu rozszerzono zakres możliwych do zastosowania metodyk badawczych, co umożliwiało udział w postępowaniu większej liczbie laboratoriów.

Najwyraźniej jednak to nie wystarczyło. Teraz kolejne zamówienie będzie zaktualizowane pod kątem obowiązujących terminów realizacji S2 Południowej Obwodnicy Warszawy.

Tunel będzie ukończony w czerwcu

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o roboty w tunelu. Aktualnie zaawansowanie prac wynosi około 90%, w weekend w całości ułożono tam nawierzchnię betonową. W takiej sytuacji budowa powinna zakończyć się w czerwcu 2021 r. Potem nastąpią testy i odbiory prowadzące do oddania obiektu do użytku. Jednak ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń.

W grudniu 2020 r. udostępniono ponad 15 km drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów i węzeł Lubelska z nowym mostem na Wiśle. Dostępne są też relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. Łącznie to około 19 km tras.

Przeczytaj także: Co z budową tunelu Police–Święta pod Odrą?