Do obowiązków wykonawcy należeć będzie m.in. opracowanie wstępnego raportu oraz analizy możliwych wariantów powiązania stacji Centrum z głównymi dworcami kolejowymi. W dokumencie uwzględnione mają być rozwiązania, które zminimalizują wpływ budowy łącznika na będącą w eksploatacji I linię metra i otoczenie. Oprócz tego autorzy analizy mają zaproponować podstawowe założenia lokalizacyjne oraz techniczne, które mogłyby stać się podstawą do rozpoczęcia prac przygotowawczych.

Analizowane mają być trzy rozwiązania. Pierwsze zakładać będzie połączenie stacji i dworców nad tunelem średnicowym, drugi pod tym obiektem, a trzeci ma być autorskim wariantem wykonawcy.

Przygotowaniem opracowania zajmie się firma ILF Consulting Enginners Polska, która była już zaangażowana w budowę warszawskiego metra. Ma na to 18 miesięcy.

Tymczasem metro w Warszawie jest sukcesywnie rozbudowywane. Obecnie trwa budowa odcinka na Bródnie, gdzie prace zakończyły już wszystkie cztery maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Powstanie tam w sumie 12,5 km nowych odcinków podziemnej kolei w stolicy Polski. Zakończenie prac zaplanowano na jesień 2022 r. W pierwszym etapie rozbudowy II linii metra powstały dwa odcinki – zachodni (3,4 km) oraz wschodni północny (3,2 km) i w sumie sześć stacji.

Docelowo do dyspozycji warszawiaków i podróżnych będzie 23 km i 21 stacji II linii metra. W Warszawie cały czas eksploatowana jest także I linia o analogicznej długości trasy i liczbie stacji. W planach jest też budowa III linii, prowadzącej z Pragi-Południe do centrum, a następnie w kierunku Ochoty i Mokotowa. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: II LINIA METRA