• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S1: wszystkie cztery nitki tunelu w budowie

Opublikowano: 26-04-2021 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Rozpędziła się budowa tuneli na odcinku Przybędza–Milówka drogi ekspresowej S1. Powstaną dwa podziemne obiekty, tym samym wykonawcy drążą cztery nitki.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Do budowy wykorzystywana jest metoda górnicza
  • Cztery nitki będą mieć kształt podkowiasty
  • Droga ma być gotowa za trzy lata

Roboty budowlane w ramach odcinka Przybędza–Milówka trwają od czerwca 2020 r. Fragment, który nazywany jest obejściem Węgierskiej Górki, będzie mieć 8,5 km długości, a w dużej części poprowadzony zostanie w dwóch dwunawowych tunelach. Łączna długość czterech nitek wyniesie 3,5 km. Samo drążenie tych obiektów rozpoczęto w listopadzie.

Budowa tuneli w ciągu drogi S1

Do budowy obu podziemnych obiektów wykorzystywana jest metoda górnicza z zastosowaniem zasad NATM (Nowa Austriacka Metoda Budowy Tuneli). Pierwszy z nich (TD-1) wydrążony zostanie w zboczu masywu Barania Góra, w rejonie wschodniego stoku wzniesienia Glinne (1034 m n.p.m.), a drugi (TD-2) – w południowo-wschodnim stoku wzniesienia Żarek (667 m n.p.m.) i częściowo północno-wschodnim stoku wzniesienia Mała Barania (659 m n.p.m.) – Białożyński Groń.

Parametry tuneli

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W przypadku tunelu TD-1, jezdnia w kierunku Zwardonia (TD-1.1) będzie mieć 834 m długości użytkowej (850 m technicznej), a w kierunku na Żywiec (TD-1.2) odpowiednio: 807 m oraz 823 m długości. Odległość pozioma między osiami to od 41 do 42 m. Zaplanowano trzy poprzeczne przejścia ewakuacyjne między komorami. Upad obu nitek będzie wynosić około 2% w kierunku południowym.

Elementami tunelu TD-2 będą jezdnie: TD-2.1 w kierunku na Zwardoń o długości użytkowej 984 m (technicznej 1000 m) oraz TD-2.2 w kierunku na Żywiec, odpowiednio: 975 m oraz 991 m. Odległość pozioma między osiami to od 33,5 do 37,5 m. Także w tym przypadku przewidziano trzy poprzeczne przejścia ewakuacyjne między komorami. Upad nitek będzie wynosić około 2% w kierunku północnym.

Oba tunele na S1 będą mieć przekrój poprzeczny o kształcie podkowiastym, który wynika z charakteru pracy konstrukcji. Ich gabaryty w wyłomie wyniosą: 12 m szerokości x 9,5 m wysokości.

S1-tunele: co zostało zrobione?

W ostatnim czasie zabezpieczono już skarpę czołową portalu TD-2 i wznowiono drążenie obiektu TD-2.2. Ta nitka osiągnęła 16,5 m, a TD-2.1 – 94 m w kalocie, 64 m w sztrosie. Na długości 61 m wykonano spąg. Na portalu południowym TD-1 trwa drążenie dwóch równoległych nitek. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w tunelu TD-1.1 jesteśmy już w górotworze na około 58 m. Tunel TD-1.2 na chwilę obecną ma długość około 14 m.

Budowa obejścia Węgierskiej Górki

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Jak policzono, w ramach robót związanych z wykopami, m.in. w rejonie węzłów Przybędza i Milówka, a także w śladzie drogi głównej pomiędzy węzłami i tunelami, wydobyto już 369 tys. m3 urobku. Obecnie prowadzone są prace związane np. z budową zabezpieczeń skarp – dreny wgłębne pod ściany i konstrukcje oporowe, gwoździowanie na obiektach oporowych np. w ciągu głównym drogi i w rejonie węzła Przybędza. Poza tym toczą się roboty mostowe: powstaną trzy mosty oraz pięć estakad o łącznej długości ponad 2,3 km. Trwa też budowa odwodnienia drogi, a zakończono montaż dwóch prefabrykowanych zbiorników retencyjnych w pobliżu tunelu w masywie Baraniej Góry przy wylocie południowym oraz w okolicach jednej z estakad. Aktualnie odbywa się przebudowa sieci wysokiego napięcia relacji Żywiec–Rajcza.

Cały odcinek Przybędza–Milówka drogi ekspresowej S1 ma być gotowy w sierpniu 2023 r.

Przeczytaj także: Tunel w Świnoujściu – spacer pierwszym odcinkiem [wideo]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia