Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) wybrała najkorzystniejszą ofertę wykonania prac projektowych dla tunelu kolei dużych prędkości planowanego pod centrum Łodzi. Obiekt początek będzie miał pod stacją Łódź Fabryczna, jak budowany tunel średnicowy, a będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych.
Fot. Oleg Totskyi/Adobe Stock
- Tunel będzie miał długość 4 km
- Będzie częścią linii kolejowej nr 85 i korytarza Morze Północne–Morze Bałtyckie
- Wartość projektu wynosi 73,6 mln zł brutto
Kluczowy obiekt linii Y
Tunel ma być jednym z kluczowych elementów tzw. linii Y, trasy kolei dużych prędkości między Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem. Inwestycja ma wpłynąć na cały system transportowy kraju.
Obiekt o długości 4 km będzie częścią linii kolejowej nr 85 w ramach tzw. szprychy nr 9. Szlak ma zostać otwarty w ty samym czasie co port lotniczy. Jednocześnie stanie się fragmentem elementem korytarza Morze Północne–Morze Bałtyckie w ramach TEN-T – bazowej unijnej sieci transportowej.
Szybkie połączenia dalekobieżne
Pojadą nim pociągi dalekobieżne, w tym te należące do kolei dużych prędkości. Przebieg zaplanowano od stacji Łódź Fabryczna do okolic przystanku Lublinek na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, na linii kolejowej nr 14. Dalej, na powierzchni trasa poprowadzi na zachód w kierunku Sieradza, Poznania i Wrocławia. W Łodzi pociągi będą zatrzymywać się tylko przy Dworcu Fabrycznym. Miasto w ten sposób zostanie włączone w sieć kolei dużych prędkości.
Według planów podróże miedzy Łodzią a CPK zajmą 30 min, przejazdy do stolicy pochłoną 45 min, a do Wrocławia i Poznania 70 min. Tunel zostanie zaprojektowany dla maksymalnych prędkości 160–200 km/godz. Zasilanie zapewni stacja 25 kV AC.
Zadania wykonawcy
Pracami projektowymi zajmie się konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” oraz Sud Architekt Polska. Wartość kontraktu to 73,6 mln zł brutto. Pozostałe dwie oferty, firmy Multiconsult Polska oraz konsorcjum Egis Poland, Egis Structures et Environnement SAS i SWS Engineering, odrzucono ze względów formalnych.
Wykonawca opracuje koncepcję programowo-przestrzenną i projekt budowlany. Uzyska też ostateczną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) i przygotuje niezbędne opracowania oraz decyzje administracyjne dla tunelu, linii kolejowej i tzw. infrastruktury towarzyszącej.
W ramach zamówienia spółka CPK otrzyma m.in. dokumentację geodezyjną, geotechniczną i geologiczno-inżynierską, raport o oddziaływaniu na środowisko (tzw. ponowna ocena oddziaływania na środowisko), warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, oraz raport środowiskowy DŚU.
Budowa w latach 2023–2027
Zadanie powinno być zrealizowane do IV kwartału 2022 r., jednak jeśli dojdzie do odwołań, procedura może się przedłużyć. Harmonogram zakłada rozpoczęcie robót budowlanych w 2023 r. i oddanie tunelu do użytku przed końcem 2027 r.
Inwestycja jest realizowana w ramach porozumienia z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi z wykorzystaniem dokumentacji, w tym studium wykonalności i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przygotowanej w 2013 r. – czytamy w komunikacie.
Program kolejowy CPK zakłada budowę niemal 1800 km nowych linii do końca 2034 r. Będzie to 12 szlaków kolejowych, w ty 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do CPK.
Więcej w naszym temacie specjalnym Centralny Port Komunikacyjny.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.