• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel średnicowy w Łodzi: będzie trzeci podziemny przystanek

Opublikowano: 13-08-2021 Źródło: PKP PLK

W tunelu kolejowym budowanym między stacjami Łódź Fabryczna a Żabieniec i Kaliska powstanie dodatkowy przystanek. Wcześniej planowano dwa: Polesie i Śródmieście, a trzeci uwzględniano jako możliwość. Teraz PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na wykonanie przystanku Łódź Koziny w miejscu komory rozjazdowej przy ul. Włókniarzy.


Wizualizacja: mat. prasowe PKP PLK Wizualizacja: mat. prasowe PKP PLK
  • Przystanek Łódź Koziny będzie miał trzy podziemne poziomy
  • Faustyna wydrążyła już 200 m tunelu, a Katarzyna 70 m
  • Trwa budowa przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście

Inwestycja pochłonie prawie 188 mln zł, ale otrzyma dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zadanie zrealizuje firma PBDiM Mińsk Mazowiecki, generalny wykonawca tunelu średnicowego.

Trzeci podziemny przystanek

Przystanek powstanie przy zbiegu al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej w miejscu rozgałęzienia tuneli jednotorowych, z których dwa prowadzą w stronę stacji Łódź Kaliska, a dwa kolejne – stacji Łódź Żabieniec. Zaplanowano trzy podziemne kondygnacje. Pierwszy będzie poziom komunikacyjny, poniżej z znajdą się perony dla pociągów w kierunku Łódź Kaliska i Żabieniec, a na trzecim, położonym najniżej – w stronę stacji Łódź Fabryczna.


W czerwcu rozpoczęła się budowa komory odgałęźnej, w której znajdą się perony trzeciego przystanku. Po przygotowaniu terenu przez ciężki sprzęt zostaną wykonane ściany szczelinowe, które zabezpieczą wykop głęboki na 30 m. Później pojawią się płyty – denna, pośrednie i stropowa, które będą stanowić konstrukcję przystanku.

Wizualizacja przystanku Koziny. Źródło: PKP PLK, autor: Iwona Olbrecht-Kozieł Wizualizacja przystanku Koziny. Źródło: PKP PLK, autor: Iwona Olbrecht-Kozieł

Budowa pozostałych przystanków

Tymczasem na budowie przystanku Łódź Polesie (w rejonie ulic Ogrodowej i Karskiego) trwa montaż ścian szczelinowych do zabezpieczenia głębokiego (30 m) wykopu. Usuwane są kolizje z infrastrukturą zewnętrzną. Potem powstanie konstrukcja obiektu tak, jak w przypadku przystanku Łódź Koziny. W rejonie skrzyżowania ul. Zielonej z ul. Zachodnią i al. Kościuszki realizowany jest przystanek Łódź Śródmieście. Na razie przygotowywany jest teren i demontowane zbędne obiekty. Wzmocniono też fundamenty dwóch budynków sąsiadujących, wkrótce zostaną przełożone sieci zewnętrznych operatorów.

Wizualizacja: mat. prasowe PKP PLK Wizualizacja: mat. prasowe PKP PLK

Postępy w drążeniu tuneli

Maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), Faustyna i Katarzyna, drążą tunele. Wszystkie segmenty pierwszej z nich są już pod ziemią, drążnica pokonała już ponad 200 m i ułożyła 139 pierścieni obudowy. Urządzenie z tarczą o średnicy około 8,5 m buduje (z rejonu ul. Długosza) pierwszy z czterech jednotorowy tunel – połączą one główny obiekt ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec drążony przez drugą TBM.

Katarzyna, której tarcza liczy ponad 13 m wykonuje dwutorowy tunel od ulicy Stolarskiej do podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Już osiągnęła około 70 m i pokonała soczewką wodą, która spowolniła tempo prac. Do szybu startowego będą opuszczane tzw. bramownice (gantry) i kolejne elementy zaplecza maszyny.

Trudne warunki geotechniczne

Obie TBM napotykają różne warunki geotechniczna. Muszą przejść przez m.in. zawodnione grunty, twarde i duże głazy narzutowe lub piaski. Urządzenia monitorujące i kontrolujące pomagają utrzymać dokładny przebieg drążonych tuneli. Zespół specjalistów nadzoruje napływające informacje na monitorach w kabinach maszyn. Drążnice zaprojektowano tak, by zapobiegać osiadaniu terenu, budynków, osuwaniu się ziemi i drganiom. Teren jest monitorowany, aparatura mierzy poziom drgań.

Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). W ramach projektu powstaną nowe przystanki Łódź Polesie, Łódź Śródmieście, Łódź Koziny, które będą zintegrowane z komunikacją miejską i ułatwią mieszkańcom codzienne podróże. Termin realizacji inwestycji to koniec 2022 r.

Przeczytaj także: Tunel pod Ursynowem gotowy! Trwają testy i odbiory

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!