Budowa tunelu związana jest nie tylko z drążeniem: na placu budowy dzieje się o wiele więcej. Co słychać zatem w Świnoujściu?

Prace odbywają się równocześnie na wyspie Uznam oraz na wyspie Wolin. Na tej pierwszej głównie w rejonie komory startowej, a także w zakładzie prefabrykacji i stacji STP. Z kolei na wyspie Wolin – w komorze odbiorczej.
Prace na wyspie Uznam
Aktualnie w komorze startowej trwa wiercenie otworów, które umożliwią wklejanie prętów pod wsporniki stropu pośredniego. Montaż wsporników wiąże się też z koniecznością wykonania bruzd w ścianach szczelinowych. Kontynuowane jest także zbrojenie, szalowanie i betonowanie wsporników stropu pośredniego.
Na bieżąco trwa uszczelnienie ścian szczelinowych szybu startowego oraz konstrukcji rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową. Na tym odcinku – od segmentu pierwszego do jedenastego – kontynuowane są również roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.
Praca wre w stacji STP, gdzie odbywa się separacja urobku i płuczki wiertniczej. Urobek jest przewożony na tymczasowy plac budowy dla składowania materiału z wiercenia tunelu. Płuczka wraca do obiegu maszyny TBM.
Z kolei w zakładzie prefabrykacji produkowane jest zbrojenie dla prefabrykatów na konstrukcje wewnętrzne w tunelu: pod płytę jezdną – typ „U” i filigrany oraz płyty sufitowe.
A co słychać na wyspie Wolin?
Trwają tam roboty wykończeniowe konstrukcji rampy oraz prace przygotowawcze do demontażu Wyspiarki w komorze odbiorczej. Po obu stronach cieśniny kontynuowana jest przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.
Wyspiarka natomiast niezmiennie drąży tunel i montuje jego obudowę. Na przełomie sierpnia i września zmontowała 49 dwumetrowych pierścieni. Łącznie jest już ułożonych 170 ringów półtorametrowych i 546 dwumetrowych.
Budowa tunelu w Świnoujściu
Tunel w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin. Drążenie powinno zakończyć się jesienią br. Podwodna część tego jednorurowego obiektu będzie mieć 1484 m długości. Tunel najgłębiej znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m głębokości. Wszystko ma być gotowe w III kwartale 2022 r.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.