Obecnie na całym świecie stosuje się różne krzywe czasowo-temperaturowe dla scenariuszy pożarowych. Prawdopodobnie najczęściej stosowaną krzywą scenariusza pożarowego jest krzywa pożarowa RWS, która przewiduje wzrost temperatury w ciągu pierwszych 10 minut do 1200 °C i dalej do 1350 °C. Jednak również inne scenariusze pożarowe są podobne. Tak szybki wzrost temperatury może prowadzić do wybuchowego odpryskiwania betonu, który pokrywa i chroni stalowe zbrojenie, co pozwala bardzo szybko przegrzać je do temperatury krytycznej. Drugim negatywnym skutkiem jest rozciągnięcie konstrukcji nośnej, co powoduje powstanie w niej pęknięć. Wszystkie te negatywne oddziaływania mogą doprowadzić do zawalenia się konstrukcji tunelu.

W wyniku zawalenia się tunelu może ucierpieć jego otoczenie. W przypadku tunelu w górach skalistych otoczenie będzie znacznie mniej zagrożone niż w przypadku tunelu zanurzonego lub tunelu pod rzeką lub morzem. Zawalenie się konstrukcji nośnej takiego tunelu może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do przepełnienia tunelu. Nawet zanim ewakuacja zostanie zakończona i ekipa ratunkowa lub straż pożarna zdoła się wycofać.

W przypadku konstrukcji znajdujących się nad tunelami, takich jak drogi, tory kolejowe czy budynki, po zawaleniu się tunelu bardzo możliwe jest również zawalenie się ich. Ryzyko wtórnych szkód w postaci utraty życia i mienia jest bardzo wysokie.

Ze względu na wszystkie te zagrożenia i możliwe skutki, Dyrektywa Europejska 2004/54/WE nakazuje, aby analizy ryzyka były przeprowadzane przez jednostkę funkcjonalnie niezależną od zarządzającego tunelem. Większość krajów europejskich wdrożyła wymagania Dyrektywy do ustawodawstwa krajowego i rozszerzyła je o dodatkowe wymagania i szczegóły.

Istnieją również względy ekonomiczne przemawiające za stosowaniem pomiarów ochrony przeciwpożarowej w tunelach. Wyniki studium wykonalności i kosztów zastosowania tablic ochrony przeciwpożarowej w konstrukcjach tunelowych opracowane przez Rolanda Leuckera, prof. dr inż., pokazują, że koszty wynikające z niezainstalowania ochrony przeciwpożarowej (w tym przykładzie tablic) są wielokrotnie wyższe niż koszty instalacji. Straty w tunelach z opłatami za przejazd są – tylko przy jednym dużym pożarze w ciągu 100 lat – z powodu utraconych opłat za przejazd czterokrotnie większe niż koszty cyklu życia płyt przeciwpożarowych w tym samym okresie czasu.

Wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pasywnej ochrony przeciwpożarowej w tunelach, zapraszamy serdecznie na prelekcję Leona Pajka, przedstawiciela firmy Promat d.o.o., Złotego Sponsora 14. edycji Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast.

Nie czekaj, zarejestruj się!

O Konferencji Infrastruktura Podziemna Miast

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna Infrastruktura Podziemna Miast odbędzie się w dniach od 19 do 21 października br., w murach Politechniki Wrocławskiej oraz na platformie Akademia Inżynieria. Wśród prelekcji znajdą się wystąpienia dotyczące aplikacji dobrze znanych oraz nowoczesnych technologii, ale też omawiające realizację ważnych projektów – takich jak tunel pod cieśniną Świną czy też Trasa Łagiewnicka w Krakowie. Nie zabraknie również możliwości uzyskania praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania wybranych rozwiązań.

Pierwsze dwa dni poświęcone zostaną na obrady i istotne branżowe rozmowy – natomiast trzeciego dnia uczestnicy wybiorą się do Hydropolis: unikatowego centrum wiedzy o wodzie, znajdującego się w wyjątkowym obiekcie zlokalizowanym pod ziemią. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się bowiem w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej.