W zakres prac wykonawcy wchodzi przygotowanie: projektu koncepcyjnego (raport wstępny i końcowy), oceny stanu budynków w strefach wpływu budowy obiektów metra, analizy wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających, dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej, programu funkcjonalno-użytkowego, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz ustalenie stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą. Na wykonanie tych zadań ILF ma 18 miesięcy od dnia podpisania umowy, tj. od 26 listopada br.

III linia metra weźmie swój początek na stacji Stadion Narodowy. W pierwszym etapie jej budowy powstać ma sześć stacji: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz Gocław. W planach jest także odgałęzienie do STP w Koziej Górce.

Przebieg tego odcinka został wyznaczony na podstawie analiz niezależnych ekspertów (konsorcjum firm Egis Rail – czołowej europejskiej firmy zajmującej się projektowaniem infrastruktury szynowej oraz polskiej firmy TransEko) i wniosków płynących z prac nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy – kluczowego dokumentu, który przesądza o zagospodarowaniu przestrzennym miasta i jego dalszym rozwoju – podała spółka Metro Warszawskie.

W toku jest  także postępowanie przetargowe na wykonanie studium rozwoju systemu metra w Warszawie. W opracowaniu oszacowane zostaną koszty i korzyści różnych wariantów przebiegu metra. Pozwoli to wybrać przebieg kolejnych linii i docelowego kształtu sieci.

Metro w Warszawie składa się obecnie z I linii o długości 23,1 km (21 stacji) oraz trzech odcinków II linii: centralnego o długości 6,1 km (siedem stacji), zachodniego (3,4 km, trzy stacje) oraz wschodniego północnego (3,2 km, trzy stacje). Po rozbudowie linia ta będzie miała analogiczną długość, jak I linia.

Zobacz także nasz serwis specjalny: II LINIA METRA