Nowy kanał, nazywany superkanałem, będzie miał za zadanie przechwycić ponad 95% wycieków ścieków, które dostają się do rzeki z wiktoriańskiego systemu kanalizacyjnego angielskiej stolicy. Będzie to miało znaczący wpływ na jakość wody, dzięki czemu stanie się ona znacznie zdrowszym środowiskiem dla dzikiej przyrody, aby mogła przetrwać i rozkwitnąć.

Przeglądu programu budowy kanału podjęli się wspólnie spółka Tideway i kluczowi interesariusze, w tym przedstawiciele generalnego wykonawcy oraz inwestora – Thames Water. Prace koncentrowały się wokół analizy dotychczasowych postępów w realizacji projektu z uwzględnieniem wpływu pandemii COVID-19 na roboty oraz przedstawieniem aktualnego obrazu dalszego harmonogramu.

Dzięki temu, że pozostałe prace tunelowe, wtórne wyłożenie tuneli i szybów oraz połączenie z siecią kanalizacyjną Thames Water przebiegają prawidłowo, zweryfikowany program daje pewność, że projekt zostanie ukończony w 2025 r. 

Ten kompleksowy przegląd potwierdził zaufanie do naszego programu, ponieważ zbliżamy się do końca fazy drążenia tunelu i oczekujemy na etap testów i oddania obiektu do użytku. Jesteśmy w pełni skoncentrowani na tym, aby zrealizować projekt Tideway bezpiecznie, z zachowaniem odpowiedniej jakości i w najlepszej cenie – podkreślił Andy Mitchell, dyrektor generalny spółki Tideway.

Raport okresowy Tideway potwierdza wynikający z programu wzrost kosztów o 39 mln funtów. Szacunkowa wartość projektu wynosi obecnie 4,2 mld funtów.

Do najważniejszych osiągnięć w tym okresie należy zaliczyć zakończenie drążenia szybów na wszystkich odcinkach oraz wykonanie 9,8 km wtórnej obudowy tunelu. 

Łącznie pod Tamizą wydrążono już prawie 24 km nowego systemu tuneli. Do tej pory spółka Tideway przetransportowała ponad 5 mln ton materiałów drogą rzeczną podczas budowy, unikając ponad 600 tys. przejazdów samochodów ciężarowych i redukując emisję CO2 o 14 816 ton.

Przeczytaj także: Grudzień na budowie tunelu w Świnoujściu