Nowy obiekt ma długość 10,79 km i średnicę 7,25 m, jest dwukierunkowy. W każdej nawie o szerokości 17,45 m znajduje się sześć pasów ruchu. Do jego budowy zużyto ponad 2 miliony metrów sześciennych betonu.. Został poprowadzony pod jeziorem Taihu, trzecim co do wielkości słodkowodnym jeziorem w Chinach. Jest elementem autostrady Changzhou-Wuxi, o łącznej długości 43,9 km, która również została oddana do eksploatacji tego samego dnia.

Budowa podwodnego tunelu rozpoczęła się w styczniu 2018 r. i pociągnęła za sobą konieczność stawienia czoła licznym wyzwaniom. Inwestor zadbał o to, by ograniczyć ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia korzystających z obiektu:

  • w tunelu zamontowano specjalne kolorowe światła LED, zapobiegające pogłębianiu się zmęczenia kierowców;
  • zainstalowano też moduły wykorzystujące technologię 5G, pozycjonowanie Beidou, śledzenie radarowe wielu celów i analizę Big Data;
  • zamontowano specjalny system pozwalający na wykrywanie zdarzeń drogowych, a także system wczesnego ostrzegania przed wypadkami;
  • w tunelu funkcjonuje też inteligentny system oświetlenia.

Najdłuższy autostradowy tunel podwodny już otwarty – film

Jak informuje CNN, jego budowa kosztowała około 9,9 miliarda juanów (czyli około 6,24 mld zł), co czyni go jedną z najdroższych inwestycji tego typu.

Najdłuższym tunelem autostradowym na świecie jest liczący sobie 14,3 km tunel Ryfast w Norwegii. Jednak jeśli chodzi o podwodne tunele w ogóle, pierwsze miejsce należy do tunelu pod kanałem La Manche, który łączy Anglię i Francję za pomocą kolei. Jego podwodna część poprowadzona jest na długości 37,9 km, co czyni go najdłuższym podwodnym tunelem na świecie.