• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawskie metro: pomiary tuneli z użyciem laserów i kamer

Opublikowano: 10-01-2022 Źródło: Metro Warszawskie

Przed uruchomieniem nowych odcinków II linii warszawskiego metra prowadzone są pomiary, które zweryfikują, czy wszystkie elementy infrastruktury i wyposażenia zostały należycie wykonane. Trwa też badanie, czy pociąg testowy przejedzie trasę bez przeszkód.


Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Do badań wykorzystywane są specjalne pojazdy – skrajnik mechaniczny oraz platforma pomiarowa wyposażona w laserowy system badania geometrii torów. Po zakończeniu prac na torowiskach na Targówku i Bemowie pojawią się pociągi testowe. Skrajniki są także przygotowywane do pracy na STP Kabaty.

Nowe stacje II linii warszawskiego metra mają być gotowe w wakacje, natomiast wkrótce rozpocznie się sprawdzanie tuneli wybudowanych na odcinkach zachodnim i wschodnim. Na przełom marca i kwietnia zaplanowano wjazd pociągu testowego na trasę w kierunku Bemowa. Przejazdy pozwolą skontrolować poprawność wykonania, działanie wszystkich urządzeń na trasie oraz ich współdziałania z systemami pokładowymi składów. Jednak wcześniej tunele zostaną zbadane przez inne pojazdy należące do działu torowego i sekcji diagnostyki Metra Warszawskiego (część tego działu).

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Skrajnik mechaniczny wyposażony jest w stalowe elementy, które rozkładają się po bokach i na górze. Wszystko po to, żeby mógł imitować swoimi gabarytami określoną przepisami skrajnię, a więc obszar wewnątrz którego nie mogą się znaleźć żadne przeszkody. Pomiary muszą być wykonane w sposób precyzyjny – dokonują tego pracownicy działu torowego oraz biura geodezji i nieruchomości – informuje Metro Warszawskie.

Po wykonaniu tuneli pojazd kilkukrotnie nimi przejeżdża. Jeśli zahaczy o jakiś obiekt rozłożonymi elementami, przeszkodę należy usunąć lub przenieść. Mogą to być np. kable, za nisko umieszczona kamera czy inne elementy wyposażenia.

Nowocześniejszym rozwiązaniem jest drugi pojazd, czyli platforma pomiarowa wyposażona w kamery i optyczne systemy pomiarowe. Może ona mierzyć skrajnię tunelu przy pomocy rozsuwanych elementów oraz wykorzystując obrotowy skaner generujący chmurę punktów odwzorowującą wirtualnie obrys tunelu w danym miejscu.

Pojazd odczytuje też geometrię torów i rozjazdów mierząc te parametry laserami, a system kamer umożliwia rejestrację obrazu nawierzchni torowej i tunelu. Inspekcja wideo pozwala na kontrolę stanu podtorza, szyn jezdnych, szyn prądowych i ich wsporników, a także na regulację elementów, które wykraczają poza skrajnię. W trakcie prac kontroluje się poprawność ułożenia torowiska i trzeciej szyny. Wartości mierzonych parametrów trafiają do bazy danych do dalszej analizy. W bazie jest zdefiniowana cała infrastruktura torowa metra z uwzględnieniem geometrii torów, szyny prądowej i skrajni budowli.

Przeczytaj także: Warszawa: montaż ścian zatorowych na stacjach II linii metra

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!