Termin zakończenia budowy Tunel w Świnoujściu został oficjalnie przesunięty – poinformował na portalu Facebook prezydenta miasta, Janusz Żmurkiewicz.

Wniosek o zmianę terminu złożył wykonawca, jeszcze pod koniec 2021 r. Powodem opóźnień mają być problemy zwiazane z pandemią COVID-19.
Jak podaje prezydent Żmurkiewicz, konsorcjum PORR–Gülermak zaproponowało przesunięcie terminu realizacji tunelu o 119 dni, czyli z 17 września 2022 na 15 stycznia 2023 r.
Jako powód podał pandemię COVID-19, która opóźniła produkcję maszyny drążącej TBM, a co za tym idzie jej dostarczenie do Świnoujścia i rozpoczęcie montażu już na placu budowy. W sumie o 95 dni.
W kluczowym okresie dla terminowej dostawy TBM na plac budowy produkcja zakładów produkcyjnych CREG została całkowicie wstrzymana, a w okresie mniej niekorzystnym dla zdrowia i życia ludzi ograniczona do 25% – napisano we wniosku.
O kolejnych 25 dniach opóźnienia – zdaniem wykonawcy – zdecydowały warunki pogodowe, które miały wpływ na montaż maszyny już w komorze startowej.
Przed podjęciem decyzji skonsultowano się z inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu – po tych rozmowach uznano, iż bezspornie można wydłużyć termin realizacji kontraktu o 30 dni. Niewykluczono jednak dalszych zmian w harmonogramie. Pozostały okres, o który wnioskuje Wykonawca, zgodnie z rekomendacją Inwestora Zastępczego, wymaga uzupełnienia dokumentacji, która potwierdzałaby, że Wykonawca faktycznie nie miał na to wpływu – stwierdziła Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście.
O tunelu pod Świną
Podwodny, jednororurowy tunel w Świnoujściu będzie mieć 1,48 km długości. Znajdzie się w nim dwupasowa jezdnia dla ruchu w obu kierunkach. Pod jezdnią przewidziano galerię ewakuacyjną, do budowy której wykorzystana zostanie technologia mrożenia gruntu.
Tunel najgłębiej znajduje się 10 m pod dnem cieśniny; sama Świna ma tam 13,5 m. Cały budowany w Świnoujściu tunel będzie składać się jeszcze z dwóch części: ta o długości 475 m powstaje w murach oporowych, a 275 m – dzięki użyciu techniki odkrywkowej.
Podwodny obiekt połączy wyspy Uznam i Wolin, powstaje jako główny element układu drogowego o łącznej długości 3,2 km. Na wyspie Wolin zaplanowano rondo, a na wyspie Uznam odcinek z placem manewrowym i skrzyżowaniem.
Władze miasta podjęły decyzję, że po oddaniu obiektu do użytku promy wciąż będą w tym miejscu funkcjonować, ale już tylko jako atrakcja turystyczna.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.