• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy da się wydrążyć tunel... taniej? W USA oszczędzają miliony dolarów

Opublikowano: 02-03-2022 Źródło: Tunnelling Journal

Stan Ohio już od kilku lat realizuje projekt Clean Lake, obejmujący budowę nowych tuneli kanalizacyjnych, a przez to uszczelnienie sieci. Obecnie zakończono już budowę trzeciego tunelu, a przepełnienie infrastruktury kanalizacyjnej zmniejszyło się o 6,44 mln m3.


Fot. NEORSD Fot. NEORSD

Jak pochwalił się zarząd Regionalnego Dystryktu Kanalizacyjnego Northeast Ohio (Northeast Ohio Regional Sewer District's Board of Trustees), w wyniku doskonałego zarządzania kontraktem i projektem, ostateczne koszty realizacji inwestycji zamknęły się w kwocie mniejszej od zaplanowanego budżetu o 5,79 mln USD.

Tunel Doan Valley, pierwotnie projekt o wartości 142 mln USD, jest trzecim z serii tuneli retencyjnych zbudowanych w ramach projektu Clean Lake, zaplanowanego do realizacji w ciągu aż 25 lat. Długość tunelu to 3048 m, a średnica – niespełna 5,5 m.

Źródło: materiały prasowe Źródło: materiały prasowe

Łącznie przewidziano możliwość wydania na inwestycje wod-kan 3 mld USD – celem realizacji wszystkich projektu ma być jednak radykalne zmniejszenie ilości ścieków wpływających co roku do lokalnych sieci.

W ciągu zaledwie pierwszej dekady realizacji projektu Clean Lake ograniczyliśmy ilość przelewów kanalizacyjnych o 6,44 mln m3 rocznie, chroniąc jezioro Erie, rzekę Cuyahoga i inne lokalne drogi wodne – powiedział Kyle Dreyfuss-Wells, dyrektor generalny Sewer District.

Wszystkie trzy tunele zostały ukończone przy wykorzystaniu budżetu niższego, niż zaplanowano: tunel Euclid Creek (2017) i tunel Dugway Storage Tunnel (2020) zbudowano w cenie niższej odpowiednio o 3,6 i 4,6 mln USD poniżej budżetu. Co więcej, licząc od samego początku rozpoczęcia prac modernizacyjnych, zaoszczędzono łącznie 505 mln USD.

Czy przeszacowano wartość projektów?

Nie można wykluczyć, iż wartość projektów była przeszacowana – bądź też wykonawcy nie doszacowali wszystkich ryzyk, które mogły wiązać się z realizacją inwestycji, jednak urzędnicy zapewniają, iż oszczędności wynikają z innych czynników: wyjątkowo sprawnego zarządzania kontraktem i projektemoraz wysoce konkurencyjnego środowiska przetargowego.

19,2% kontraktu zostało przyznane firmom z programu Business Opportunity Program, reprezentującym firmy będące własnością mniejszości narodowych, kobiet i małych przedsiębiorstw zlokalizowanych na obszarze 11 hrabstw, w tym Cuyahoga, Geauga, Jefferson, Lake, Lorain, Mahoning, Medina, Portage, Stark, Summit i Trumbull.

Przeczytaj także: S7-zakopianka: budowa tunelu na ostatniej prostej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!