Partnerzy portalu

W Kiekrzu na linii Poznań–Szczecin powstaje tunel pieszo-rowerowy

Opublikowano: 24-03-2022 Źródło: PKP PLK

Na poznańskim osiedlu Kiekrz, pod linią kolejową Poznań–Szczecin trwa budowa tunelu pieszo-rowerowego. Przygotowywany jest wykop pod konstrukcję. Koszty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) wynoszą około 14 mln zł.


Tor w miejscu nowego przejścia w Kiekrzu. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Tor w miejscu nowego przejścia w Kiekrzu. Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Tunel pieszo-rowerowy przebiegnie pod dwutorową linią Poznań–Szczecin między zmodernizowanymi przejazdami kolejowo-drogowymi na ulicach Polnej i Pawłowickiej. Obiekt połączy ul. Ostrą z ul. Krętą. Będzie wyposażony w jasne oświetlenie i monitoring oraz dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ułatwi dojście lub dojazd w stronę Jeziora Kierskiego Małego.

Wykonano już ścianki szczelne zabezpieczające wykop. Do robót ziemnych wykorzystywany jest ciężki sprzęt. Konstrukcje odciążające pozwalają na budowę obiektu bez wstrzymywania ruchu pociągów.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Zasadnicze prace mają trwać do końca lipca 2022 r. Przedsięwzięcie „Budowa przejścia pieszo-rowerowego pod torami w ciągu ulicy Ostra i Kręta w Kiekrzu” to dodatkowe zadanie realizowane w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny–Szczecin Dąbie”.

Na modernizowanym szlaku między Poznaniem a Szczecinem wybudowano perony w 21 miejscowościach. Znajdują się np. w Poznaniu (Wola), Kiekrzu, Rokietnicy, Szamotułach i Wronkach. Pojawią się też na 30 stacjach i przystankach, także w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Na niemal 190-kilometowej trasie etapowa wymiana nawierzchni kolejowej prowadzona jest tak, by umożliwić przejazdy zgodnie z rozkładem. Na odcinkach Poznań–Wronki, Słonice–Choszczno i Reptowo–Szczecin Dąbie linia jest już dwutorowa. Układane są szyny, wymieniana sieć trakcyjna, montowane urządzenia sterowania.

Po zakończeniu inwestycji przejazdy między Poznaniem a Szczecinem będą trwały mniej niż 2 godz. przy maksymalnej prędkości pociągów pasażerskich 160 km/godz. Zwiększy się przepustowość trasy, będzie więcej połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Poprawię sią warunki przewozu towarów – linia jest częścią europejskiego korytarza transportowego w Polsce łączy Dolny Śląsk z Pomorzem Zachodnim.

Fot. Radek Śledziński/PKP PLK Fot. Radek Śledziński/PKP PLK

Projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny–Szczecin Dąbie” o wartości przekraczającej 4 mld zł jest dofinansowany z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). W 2023 r. efekty robót mają być, jak twierdzą PKP PLK, zasadnicze.

Przeczytaj także: Linia z Kędzierzyna do granicy z Czechami zostanie zmodernizowana

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia