Budowa odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19 trwa od trzech miesięcy. Głównym elementem trasy będzie tunel o długości ponad 2 km. Podziemny obiekt zostanie wydrążony przez sprowadzoną z Hiszpanii maszynę TBM.
Tarcza maszyny TBM. Fot. VILevi/Adobe Stock
- TBM drążą tunele i jednocześnie układają obudowę
- Wykorzystane zostaną 22 tys. pierścieni
- Tunel w ciągu S19 powstanie w warunkach fliszu karpackiego
Tunel w ciągu S19 Rzeszów–Babica (10,3 km) zbuduje maszyna TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. Prawa nawa obiektu będzie mieć 2263 m długości, a lewa 2243 m. Szerokość użytkowa obu wyniesie 12,4 m. TBM będzie musiała poradzić sobie ze skomplikowanymi i złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi (flisz karpacki). Między nawami tunelu zaplanowano 15 przejść i jeden przejazd awaryjny. W obiekcie znajdzie się także łącznie po 30 punktów alarmowych i hydrantów. Powstanie też centrum zarządzania tunelem.
S19 z tunelem. Jak olbrzymia TBM trafi do Polski?
Transport TBM podzielono na dwa etapy. W ramach pierwszego największe elementy maszyny dotrą do Polski drogą morską. Statek rejs rozpocznie w porcie w Santander w Hiszpanii, a skończy w Porcie Szczecin. TBM ma dotrzeć do Szczecina w III–IV kwartale tego roku.
Potem, Odrą, ze Szczecina elementy TBM popłyną do Opola. W tym miejscu zostaną przeniesione na specjalne platformy, dzięki którym możliwy będzie przewóz lądowy do Babicy w woj. podkarpackim, gdzie maszyna zostanie zmontowana.
Transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com/Google Maps
Drugi etap będzie też polegać na drogowym transporcie mniejszych elementów TBM z Hiszpanii do Polski.
Jak pracują maszyny TBM?
Budowa tunelu w ciągu odcinka S19 Rzeszów–Babica rozpocząć ma się w przyszłym roku. Maszyny TBM drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę, która składa się z tubingów. W przypadku tego obiektu na obudowę wykorzystanych zostanie 22 tys. betonowych prefabrykowanych pierścieni. Do produkcji każdego z nich użytych będzie 5,6 m3 betonu (łącznie 123 tys. m3).
Odcinek Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19 gotowy ma być w 2026 r.
Zobacz także: Tunel, mosty, mury oporowe – obwodnica w górach będzie wyzwaniem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.