W 2026 r. gotowy ma być odcinek Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. Fragment będzie mieć 10,3 km, z czego duża część poprowadzona zostanie dwunawowym tunelem. Prace rozpoczęto już kilka tygodni temu, natomiast w poniedziałek (4 kwietnia 2022 r.) odbyła się uroczystość wbicia pierwszej łopaty.
Fot. GDDKiA
- Transport maszyny TBM rozpocznie się jesienią
- Tunel powstanie w warunkach fliszu karpackiego
- Przeprowadzono już geodezyjne wyznaczenie trasy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. Pagórkowate ukształtowanie terenu wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego do 100 m pod powierzchnią.
Tunel będzie drążony przez maszynę TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. Obudowa obiektu zostanie zbudowana z 22 tys. betonowych prefabrykowanych pierścieni (tubingów). Do produkcji każdego z nich użytych będzie 5,6 m3 betonu (czyli łącznie 123 tys. m3). Maszyna będzie musiała radzić sobie ze skomplikowanymi i złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi (flisz karpacki).
Szerokość użytkowa obu nitek tunelu wyniesie 12,4 m. Prawa nawa będzie mieć 2263 m długości, a lewa 2243 m. Zostaną połączone 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. W obiekcie znajdzie się także łącznie po 30 punktów alarmowych i hydrantów. Powstaną też dwa budynki techniczne oraz centrum zarządzania tunelem.
Transport TBM z Hiszpanii do Polski rozpocząć ma się w drugiej połowie tego roku. Start drążenia przewidziano na początek 2023 r. Wkrótce zacznie się zabezpieczanie osuwisk w strefach portalowych, jak i samych portali tunelu.
Co się dzieje na budowie S19 z tunelem?
Przeprowadzono już geodezyjne wyznaczenie trasy, saperskie rozpoznanie terenu, a także wycinkę drzew i krzewów. Obecnie trwa odhumusowanie terenu, powstają platformy pod roboty palowe, likwidowane są kolizje z sieciami technicznymi. Rozpoczęto także budowę fundamentów pod linię 400 kV i 110 kV.
W najbliższych tygodniach wykonywane będą poszczególne warstwy konstrukcyjne drogi, rozpocznie się budowa obiektów inżynieryjnych.
Źródło: GDDKiA
Budowa odcinka w liczbach
-
290 tys. m2 – tyle zostanie usuniętego humusu
-
1,8 mln m3 – kubatura wykopów
-
1 mln m3 – kubatura nasypów
-
10,8 tys. ton – stal zbrojeniowa na obiekty inżynieryjne
-
53 tys. m3 – beton na obiekty inżynieryjne.
Kalendarium budowy
-
listopad 2015 r. – uzyskanie decyzji środowiskowej
-
październik 2019 r. – ogłoszenie przetargu w systemie „projektuj i buduj”
-
lipiec 2020 – podpisanie umowy na realizację
-
wrzesień 2021 r. – złożenie wniosku o ZRID
-
luty 2022 r. – uzyskanie decyzji ZRID
-
2020–2026 – lata realizacji.
Źródło: GDDKiA
Odcinek S19 Rzeszów Południe–Babica gotowy ma być w 2026 r. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Całkowita wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł.
Przeczytaj także. Zakopianka: budowa tunelu z nowym terminem zakończenia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.