Partnerzy portalu

Wybrano wykonawcę tunelu pod Stonehenge. Ale jeszcze nic nie wiadomo

Opublikowano: 31-05-2022 Źródło: constructionreviewonline.com, Highways England

National Highways, zarządca brytyjskich dróg, wybrał wykonawcę przebudowy trasy A303 z tunelem pod megalityczną budowlą Stonehenge. Wartość kontraktu wynosi 1,25 mld funtów. Ale decyzja o zgodzie na budowę jeszcze nie zapadła.


Stonehenge / Fot. Adobe Stock Stonehenge / Fot. Adobe Stock
  • Wybór wykonawcy ma pozwolić na rozpoczęcie prac po uzyskaniu pozwolenia
  • W 2021 r. Sąd Najwyższy uchylił decyzję o zatwierdzeniu inwestycji
  • Tunel pod Stonehenge będzie mieć 3,2 km długości

Wybór wykonawcy i projektantów

W ostatnim etapie przetargu o zamówienie ubiegały się trzy konsorcja: BMJV (Bouygues Travaux Publics i J Murphy & Sons), HDJV (Hochtief Infrastructure i Dragados ) oraz MORE (FCC Construcción, WeBuild i BeMo Tunnelling). Ostatecznie wybrano to ostatnie.

Wizualizacja portalu tunelu pod Stonehenge. Źródło: Highways England Wizualizacja portalu tunelu pod Stonehenge. Źródło: Highways England

Pracami projektowymi zajmie się grupa podmiotów – spółki brytyjskie Atkins i Jacobs oraz hiszpański Sener.


Według National Highways decyzja jest wynikiem trwającego dwa i pół roku procesu prowadzącego do udzielenia zamówień. W tym czasie oferenci opracowywali proponowane rozwiązania. W robotach budowlanych maja uczestniczyć lokalni, regionalni i krajowi dostawcy i podwykonawcy.

Zatłoczona A303. Fot. Highways England Zatłoczona A303. Fot. Highways England

Oczekiwanie na decyzję

Jednak kontrakt wejdzie w życie dopiero po zakończeniu przez sekretarza stanu ds. transportu rozpatrywania nowego wniosku projektowego, po uchyleniu w 2021 r. zatwierdzenia planowanego tunelu wbrew opiniom urzędników ds. planowania. Sąd Najwyższy uznał wtedy, że decyzja była nielegalna. National Highways ogłosiły wykonawcę, by zmieścić się w harmonogramie i po zakończeniu prac planistycznych szybko, w razie uzyskania pozwolenia, przystąpić do działania.

Wizualizacja drogi A303. Źródło: Highways England Wizualizacja drogi A303. Źródło: Highways England

Pięć lat na budowę

Roboty mają zająć pięć lat, a obejmują modernizację niemal 13-kilometrowego odcinka drogi A303 pomiędzy Amesbury i Berwick Down, w tym budowę tunelu o długości 3,22 km wzdłuż istniejącej trasy A303 (w odległości ponad 50 m od Stonehenge), wykonanie obwodnicy do północnych granic miejscowości Winterbourne Stoke oraz skrzyżowania tras A345 i A360. Początkowo rozpoczęcie inwestycji planowano na 2021 r.

W 2020 r. wybrano wykonawców prac archeologicznych i przygotowawczych, spółki Wessex Archeology (kontrakt o wartości 35 mln funtów) i Octavius ​​Infrastructure (8,5 mln funtów). Całkowite koszty kapitałowe oceniono jeszcze w 2020 r. na 1,7 mld funtów.

Przeczytaj także: Droga S19 do Rzeszowa. Transport TBM wodą i lądem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia