• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przełom na budowie najdłuższego tunelu kolejowego na świecie

Opublikowano: 24-05-2022 (Aktualizacja: 25-05-2022) Źródło: BBT SE

Brenner na wysokości 1370 m n.p.m. to najważniejsza z alpejskich przełęczy na granicy Włoch i Austrii. Co roku przejeżdżają nią ponad 2 mln samochodów ciężarowych. Projekt Brenner Base Tunnel ma na celu stworzenie najdłuższego na świecie tunelu kolejowego docelowo łączącego Innsbruck z włoskim miasteczkiem Fortezza. Jego długość przekroczy 64 km. Będą się nim poruszać pociągi osobowe dużych prędkości oraz składy towarowe.


Przebicie na kolejnym odcinku Brenner Base Tunel / Fot. BBT SE Przebicie na kolejnym odcinku Brenner Base Tunel / Fot. BBT SE
  • Najdłuższy tunel kolejowy połączy Austrię i Włochy
  • Przebito kolejny ważny fragment obiektu
  • Projekt jest częścią międzynarodowej sieci transportowej TEN-T

Obecnie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie jest 57-kilometrowy tunel św. Gotarda, eksploatowany od grudnia 2016 r., który znajduje się pod przełęczą Świętego Gotarda w Alpach Leopontyjskich, w Szwajcarii. Brenner Base Tunel pobije jego rekord o ponad 7 km.

W ostatnim tygodniu po około 11 kilometrach tunelowania, dwie działki budowlane „Mules 2-3” i „H71 Przełom rzeki Isarco” zostały połączone. W czwartek, 19 maja, nastąpiło przebicie tunelu wschodniego; przebicie w zachodnim tunelu miało miejsce kilka dni wcześniej. 

Przebicie łączy bezpośrednio dwa place budowy projektu we Włoszech, a rezultatem jest ciągły, nieprzerwany tunel między południowym portalem BBT a granicą stanową w Brenner. Połączenie między tymi lokalizacjami poprawi bezpieczeństwo i logistykę przyszłych prac budowlanych w tym obszarze projektu.

 

To ważny moment przy budowie Brenner Base Tunel, przybliżający dzień, w którym będziemy mieli podziemne połączenie między Alto Adige i Tyrolem. BBT i jego trasy dojazdowe zapewnią nowe możliwości przyszłej ekspansji zrównoważonej mobilności w transporcie towarowym i pasażerskim w korytarzu Brenner – powiedział Prezydent regionu Alto Adige, Arno Kompatscher podczas oficjalnej uroczystości z okazji przebicia tunelu.

Złożoność projektu

Brenner Base Tunel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie / fot. BBT SE Brenner Base Tunel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie / fot. BBT SE

Oprócz głównych tuneli, które umożliwią przejazd pociągów dużych prędkości, inwestycja obejmuje sieć 230 km tuneli i przestrzeni, z których 151 km zostało już wykopanych bądź wybrążonych. Ta złożona sieć podziemna, której najgłębszy punkt znajdzie się 1700 metrów poniżej szczytów pasma górskiego, będzie obsługiwała pociągi pasażerskie pędzące z prędkością do 250 km na godzinę oraz towarowe rozwijające prędkość do 160 km/godz.

Ważny fragment międzynarodowej sieci transportowej

Brenner Base Tunel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie / fot. BBT SE Brenner Base Tunel - najdłuższy tunel kolejowy na świecie / fot. BBT SE

Brenner Base Tunnel jest częścią korytarza transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Skandynawię z Morzem Śródziemnym. Połączenie kolejowe pomiędzy Austrią i Włochami wyznaczono dla ułatwienia ruchu tranzytowego pomiędzy tymi krajami oraz Niemcami.
 
Przy budowie tunelu wykorzystywane są dwie metody drążenia: konwencjonalna i zmechanizowana. Wybór rozwiązania zależy od różnych czynników takich, jak długość trasy, charakter górotworu, warunki ekonomiczne. Około 50% projektu zostanie zrealizowane z wykorzystaniem maszyn TBM. Na placach budowy używane są cztery takie maszyny.

Łączny koszt budowy tunelu wyniesie ponad 8,8 mld EUR; z czego 40% stanowią środki z Unii Europejskiej. Wykonawcami inwestycji są konsorcja z firmami PORR i Salini Impregilo na czele.

Przeczytaj także: Świnoujście: rozpoczęto przebijanie obudowy tunelu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia