Tunel kolei dużych prędkości w Łodzi ma już wydaną ostatnią z trzech decyzji lokalizacyjnych. Po uzyskaniu zezwolenia na budowę, będzie można ją rozpocząć.
Coraz bliżej do budowy tunelu kolei dużych prędkości CPK. spod Łodzią Fot. ilustr. Sadib/Adobe Stock
- Budowa tunelu kolei dużych prędkości ma rozpocząć się w I połowie 2023 r.
- Długość obiektu wyniesie 4 km
- Jego średnica osiągnie 14 m, będzie największa wśród obiektów kolejowych drążonych TBM
Tunel kolei dużych prędkości – są wszystkie decyzje lokalizacyjne
W czerwcu i lipcu 2022 r. spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła trzy wnioski o decyzje lokalizacyjne dotyczące budowy tunelu kolei dużych prędkości pod Łodzią: dla komory startowej Retkinia, komory wydobywczej Fabryczna oraz liczącego 4 km tunelu kolejowego. Dzięki uzyskaniu decyzji dla podziemnej trasy kolejowej można wystąpić o wydanie pozwolenie na budowę. Komory można już budować, mają odpowiednie zgody.
Tunel kolei dużych prędkości – najważniejszy element ważnych linii kolejowych
Tunel kolei dużych prędkości będzie kluczowym elementem tzw. igreka – linii kolejowych łączących Warszawę z Łodzią i Poznań z Wrocławiem. Obiekt będzie obsługiwać połączenia dalekobieżne, w tym pociągi osiągające wysokie prędkości. Składy będą zatrzymywać się na stacji Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu kolejowego znajduje się na południowy zachód od stacji Łódź Kaliska (w pobliżu osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14). Na powierzchni szlak będzie prowadzony w Sieradza, za którym powstanie rozwidlenie w kierunku na Poznań i Wrocław.
Tunel kolei dużych prędkości wydrążą maszyny TBM
Obiekt wydrążą maszyny TBM, a ich typ wybierze wykonawca na podstawie projektu budowlanego. Średnica tunelu kolei dużych prędkości wyniesie 14 m, będzie w tej kategorii największa w Polsce. Będzie to także najdłuższy obiekt tunelowy budowanym jednym odcinkiem. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na pierwszą połowę 2023 r.
Tunel kolei dużych prędkości – przygotowania do budowy
Trwa postępowanie przetargowe, które ma wyłonić wykonawcę prac przygotowawczych przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK) po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna, gdzie znajdzie się początek tunelu kolejowego. W pobliżu ŁDK znajdzie się komora wydobywcza dla maszyny TBM. Kolejną zaplanowano w okolicach Retkini. Po ich wykonaniu rozpocznie się drążenie.
Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 2000 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.
Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Jak połączyć lotnisko z siecią dróg?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.