Najdłuższy na świecie tunel zatapiany, Fehmarnbelt między Danią a Niemcami, zostanie wyposażony w najnowocześniejszą linię kolejową i energooszczędną sieć trakcyjną. Przetarg zostanie ogłoszony wiosną 2023 r., a dwa lata później zostanie wybrany wykonawca.

Zaplanowano budowę dwutorowej linii kolejowej o długości 25 km (w samym tunelu ponad 18 km), po której pociągi pojadą z prędkością 200 km/godz. Zamawiający przeprowadził szeroko zakrojone badania rynku, podczas których zasięgnięto opinii przedstawicieli branży w celu uzyskania opinii na temat najnowszych rozwiązań przyjaznych dla klimatu i energooszczędnych.

Daliśmy potencjalnym oferentom szansę przedstawienia swojego know-how, co spotkało się z uznaniem wielu głównych graczy na rynku. Dało nam to również cenny wgląd w informacje, które aktualnie przetwarzamy. Chcemy być pewni, że oferty będą zawierać rozwiązania przyjazne dla klimatu i energooszczędne – mówi Kirsten Christensen, dyrektor ds. kontraktów w firmie Femern.

Najdłuższy na świecie tunel zatapiany, po oddaniu do użytku w 2029 r., ma stać się, ze zelektryfikowaną koleją, „zielonym skrótem” dla przewozów pasażerskich i towarowych. Pociągi przejadą nim w ciącu 7 min i unikną liczącego 160 km objazdu. Z Hamburga do Kopenhagi przejazd zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu inwestycji te czasy skrócą się o 2 godz.

Najdłuższy na świecie kolejowo-drogowy tunel zatapiany Fehmarnbelt będzie się składać z 89 segmentów o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany: segment testowy, pierwsza morska dostawa