Partnerzy portalu

Najdłuższy tunel zatapiany: segment testowy, pierwsza morska dostawa

Opublikowano: 08-08-2022 Źródło: Femern A/S

Najdłuższy na świecie tunel zatapiany Fehmarnbelt będzie się składać z 89 segmentów o długości 217 m, szerokości 42 m i wysokości 9 m. Wykonano pierwszy pełnowymiarowy model fragmentu takiego modułu. Na duńską wyspę Lolland przypłynął do portu roboczego pierwszy statek z materiałami. W Puttgarden w Niemczech powstaje infrastruktura portowa i dojazdowa.


Najdłuższy tunel zatapiany: pierwsza dostawa morska. Fot. Femern Najdłuższy tunel zatapiany: pierwsza dostawa morska. Fot. Femern
  • Port roboczy na wyspie Lolland obsłuży 70 tys. ton ładunków tygodniowo
  • Modele segmentów pozwolą sprawdzić metodę produkcji i jakość modułów
  • Trwa budowa portalu po stronie niemieckiej

Segmenty tunelu wytrzymają 120 lat

Pierwszy testowy segment z fragmentem linii kolejowej ma 12 m długości. Wykonano go w 30 godz. w warunkach takich, jakie będą panować w zakładzie produkcyjnym. Powstaną jeszcze dwa takie elementy. Próbne konstrukcje posłużą do testów parametrów materiału, procesu wykonywania segmentów i zdobycia doświadczenia przed podjęciem produkcji pełnych segmentów jeszcze w tym roku. Wymagania jakościowe i wytrzymałościowe są wyśrubowane – tunel łączący Danię z Niemcami ma mieć żywotność 120 lat.

Fot. Femern Fot. Femern


Pierwsza dostawa drogą morską

Do portu roboczego na duńskiej wyspie Lolland zawinął pierwszy statek, MV Aasvik, z kruszywem do budowy dróg dojazdowych na terenie budowy zakładu prefabrykacji segmentów w Rødbyhavn. To 7 tys. ton materiału. Sam port zajmie powierzchnię 500 tys. m2. Przyjmie setki statków z ładunkami na potrzeby budowy modułów, a w czasie realizacji tunelu zatapianego stanie się jednym z największych duńskich portów pod względem ruchu jednostek.

Zaczynamy korzystać z portu roboczego. To ważny krok, ten obiekt jest kluczowy dla logistyki związanej z budową Fehmarnbelt Fixed Link. Zapewni dostawy bezpośrednio do fabryki i ochroni środowisko naturalne przed dużym ruchem – komentuje Jens Ole Kaslund, dyrektor techniczny spółki Femern.

70 tys. ton materiałów tygodniowo

Po uruchomieniu wszystkich sześciu linii produkcyjnych w zakładzie do portu każdego tygodnia będzie dostarczanych do 70 tys. ton materiałów budowlanych, takich jak piasek, żwir, cement i pręty zbrojeniowe. Doki portowe znajdują się po wschodniej i zachodniej stronie. Obiekt jest ponaddwukrotnie większy od innych znajdujących się w Rødbyhavn.

Po stronie niemieckiej na wyspie Puttgarden po roku zakończono montaż infrastruktury dla budowy tunelu (powstało kilka kilometrów sieci elektroenergetycznych i wodociągów, zamontowano dwie stacje transformatorowe), rozpoczyna się budowa trzech mostów, portalu tunelu i prowadzących do niego dróg dojazdowych – linii kolejowej oraz drogi E47.

Ponad 18-kilometrowa podmorska trasa między Danią i Niemcami skróci podróże kolejowe i drogowe. Obiekt będzie miał czteropasową drogę i dwa zelektryfikowane tory kolejowe. Samochody dystans 18 km pokonają w 10 min, a pociągi w siedem. Skrócą się podróże kolejowe: aktualnie z Hamburga do Kopenhagi przejazd zajmuje 4,5 godz., a ze Sztokholmu do Hamburga – 10 godz. Po zakończeniu inwestycji te czasy skrócą się o 2 godz.

Przeczytaj także: Droga S19: mnóstwo pracy przed portalem tunelu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!