• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wiemy, jak zostanie zbudowany tunel w Małopolsce. A kto go wykona?

Opublikowano: 06-04-2023 Źródło: inzynieria.com

Kilka dni temu spółka PKP PLK poinformowała o ogłoszeniu przetargu na modernizację i budowę odcinka Limanowa–bocznica Klęczany. Linia poprowadzona zostanie długim na 3,8 km tunelem. Wiemy już, w jaki sposób zbudowany zostanie podziemny obiekt.


Mordarka. Wylot z tunelu kolejowego. Źródło: PKP PLK Mordarka. Wylot z tunelu kolejowego. Źródło: PKP PLK

Roboty na odcinku Limanowa–bocznica Klęczany to element modernizacji linii nr 104 Chabówka–Nowy Sącz. Na tym fragmencie trasa kolejowa nr 104 w części będzie przebiegać nowym śladem. Stanie się tak na szlaku od Męciny (projektowana nowa stacja), dalej tunelem pod Pisarzową, a następnie do Mordarki (projektowany przystanek osobowy).


Pisarzowa to wieś w powiecie limanowskim położona u podnóży Pasma Łososińskiego. Wlot do tunelu zaplanowano w miejscowości o nazwie Męcina, a wylot w Mordarce (patrząc od Nowego Sącza). Jednotorowy obiekt o długości 3,8 km wykonany będzie przy użyciu TBM. Tego typu maszyny drążąc tunel, jednocześnie układają jego obudowę.

Tarcza maszyny TBM. Fot. ilustrac. Negro Elkha/Adobe Stock Tarcza maszyny TBM. Fot. ilustrac. Negro Elkha/Adobe Stock

W Polsce TBM najczęściej wykorzystywane były do rozbudowy linii metra w Warszawie, choć w taki sposób postanowiono zbudować też tunele w ciągi drogi ekspresowej S19, pod Świną w Świnoujściu czy Martwą Wisłą w Gdańsku, a także kolejowe w Łodzi. 

Warunki podobne jak podczas budowy tunelu w ciągu zakopianki

W przypadku tunelu w rejonie Pisarzowej maszyna TBM, co jest typowe dla południa Polski, będzie musiała sobie radzić z warunkami fliszu karpackiego, który składa się z naprzemianległych warstw skał drobno- i gruboziarnistych. Chodzi głównie o piaskowce i zlepieńce oraz łupki i mułowce. To skały o różnorodnej strukturze, teksturze, składzie petrograficznym, co powoduje istotne zróżnicowanie ich parametrów fizyko-mechanicznych. W warunkach fliszu karpackiego budowano niedawno tunel pod Luboniem Małym w ciągu drogi ekspresowej S7 (zakopianki). W przypadku tamtej inwestycji wykorzystano jednak metodę ADECO RS, a plac budowy podczas drążenia był formalnie zakładem górniczym. 

Tunel w rejonie Pisarzowej powstanie w ramach inwestycji o umownej nazwie Podłęże–Piekiełko, którą podzielono na 10 odcinków realizacyjnych. Linia Podłęże–Piekiełko zostanie poprowadzona 11 tunelami o łącznej długości 11,8 km. Z kolei między Chabówką a Nowym Sączem zaplanowano dwa tunele o sumarycznej długości 5,8 km.

Zobacz także: Tunelowa, i nie tylko, inwestycja w Małopolsce [wizualizacje]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia