W poniedziałek (22 maja 2023 r.) otwarta dla ruchu została druga nawa tunelu w ciągu ul. Opolskiej w Krakowie. Przypomnijmy, że wcześniej, przez niespełna dwa tygodnie, kierowcy mieli do dyspozycji jedynie nawę południową.
Nowy tunel w Krakowie, w ciągu ul. Opolskiej. Fot. ZIM
W komunikacie krakowskiego magistratu napisano, że od 22 maja od godzin wieczornych ruch w ciągu ul. Opolskiej będzie się odbywał w tunelu w obu kierunkach. Do uruchomionej 12 maja komory południowej dojdzie jezdnia północna, którą kierowcy dwoma pasami ruchu będą mogli jechać w kierunku Bronowic.
Przypomniano jednocześnie, że tunel w Krakowie oraz jego otoczenie to cały czas plac budowy i obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km na godz. Nad tunelem toczą się prace związane m.in. z układaniem torowiska.
Kraków. Budowa tunelu w ciągu ul. Opolskiej
Tunel w ciągu ul Opolskiej w Krakowie ma 102,2 m długości oraz 23 m szerokości. Posiada dwie nawy, w których zaplanowano po dwa pasy ruchu. Docelowo z obiektu będą mogły korzystać pojazdy o masie do 50 ton. Łączna długość tunelu wraz z najazdami to 414 m.
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
Tunel powstał przy użyciu metody ścian szczelinowych, rozpartych płytą stropową oraz płytą fundamentową. Warto podkreślić, że różnica poziomów między jezdniami w tunelu, a tymi także obecnie budowanej w tym rejonie Trasy Wolbromskiej (poziom „0”), wyniesie około 7,5 m.
Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
Kraków. Po co tunel w ciągu ul. Opolskiej?
Celem budowy tunelu w Krakowie jest oddzielenie ruchu tranzytowego na linii wschód–zachód od układu drogowo-torowego na kierunku północ–południe. Obiekt dla samochodów umożliwi bezkolizyjny przejazd górą tramwajów z północnych osiedli do centrum Krakowa.
Źródło: mat. prasowe UM Kraków
Zobacz także. Droga ekspresowa S7: budowa węzła w Krakowie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.