• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CPK. Stąd wystartuje TBM. Umowa na komory podpisana

Opublikowano: 07-12-2023 Źródło: CPK, inzynieria.com

Podpisano umowę na budowę komór dla maszyny TBM, która będzie drążyć w Łodzi tunel dla kolei dużych prędkości. To element programu kolejowego związanego z Centralnym Portem Komunikacyjnym.


Fot. ilustrac.  VILevi/Adobe Stock Fot. ilustrac. VILevi/Adobe Stock
  • Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy
  • Budowa tunelu w Łodzi wpisuje się nie tylko w program kolejowy CPK, ale jest także częścią korytarza Morze Północne–Morze Bałtyckie
  • Tunel ma być gotowy jednocześnie z uruchomieniem pierwszego etapu lotniska

Komorę startową dla TBM zaplanowano na Retkini, a odbiorczą w sąsiedztwie Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). Tunel będzie mieć 4,6 km długości, to element kolejowej trasy, która połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Wykonawcą komór została firma Budimex, a wartość kontraktu wynosi prawie 147 mln zł.

Spółka najpierw zajmie się opracowaniem szczegółowej dokumentacji projektowej, a potem wykona komory startową i odbiorczą dla TBM (nazywane od swojej lokalizacji odpowiednio Retkinia i Fabryczna). Czas na wybudowanie komory Retkinia wynosi 10 miesięcy, a drugiej 13 miesięcy (od zakończenia prac przy wzmocnieniu fundamentów ŁDK).

Źródło CPK Źródło CPK

Centralny Port Komunikacyjny. Tunel w Łodzi

Projektowana na południowo-zachodnim końcu tunelu komora startowa Retkinia docelowo będzie obiektem technicznym, który pomieści m.in. miejsce do ewakuacji, pomieszczenia techniczne oraz klatki schodowe. Szyb odbiorczy Fabryczna stanie się komorą rozjazdową. Wewnętrzna średnica tunelu wyniesie 12,6 m, a zewnętrzna 13,7 m. Zagłębienie będzie zmieniało się wzdłuż trasy. W najpłytszym miejscu, na wyjściu z szybu startowego, wierzch obudowy tunelu znajdzie się 10,6 m poniżej terenu, a w najgłębszym 20,65 m.

Jednonawowy tunel z dwoma torami będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, przejeżdżające nim składy mają zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna.

Źródło CPK Źródło CPK

Budowa tunelu w Łodzi wpisuje się nie tylko w program kolejowy CPK, ale jest także częścią korytarza Morze Północne–Morze Bałtyckie w ramach sieci bazowej TEN-T.

To druga umowa związana z tym tunelem. W ramach pierwszej od września tego roku trwają prace przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). W tym przypadku wykonawcą jest firma Keller Polska. Te prace są konieczne, ponieważ tunel będzie zaczynać się bezpośrednio pod ŁDK (po zachodniej stronie dworca Łódź Fabryczna).

Trzecim etapem inwestycji będzie drążenie tunelu kolejowego. Spółka CPK zakłada, że budowa zakończy się jednocześnie z uruchomieniem pierwszego etapu lotniska.

Najdłuższy tunel w Polsce

Po otwarciu będzie najdłuższym tunelem w Polsce wśród obiektów drogowych i kolejowych zbudowanych przez TBM jednym odcinkiem. Jeszcze dłuższy ma być drążony obecnie kolejowy tunel średnicowy w Łodzi. Osiągnie 7,5 km, przy czym będzie się składać z pięciu podziemnych obiektów – jednego dwutorowego długiego na 3 km oraz czterech jednotorowych o łącznej długości 4,5 km.

W planach jest także tunel drogowy biegnący m.in. pod Odrą w ramach zachodniej obwodnicy Szczecina o długości 5 km. Ten obiekt również zbuduje TBM, ale jeśli terminy zostaną zachowane, zostanie otwarty później. Obecnie powstaje projekt budowlany i szczegóły odnośnie m.in. liczby komór nie są znane (choć zakłada się drążenie dwóch naw).

Centralny Port Komunikacyjny

CPK to planowany węzeł przesiadkowy, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstać ma w środkowej Polsce, między Warszawą i Łodzią. Głównym jego elementem będzie Port Lotniczy Solidarność.

Lotnisko z dwoma równoległymi drogami startowymi oraz terminalem dostosowanym do przepustowości do 40 mln pasażerów wrocznie, powinno zostać otwarte w 2028 r. Szacuje się, że w 2060 r. może obsługiwać do 65 mln pasażerów, co będzie oznaczać rozbudowę do trzech dróg startowych.

Obecnie prowadzony jest także program kolejowy CPK, który zakłada powstanie do końca 2034 r. 1800 km nowych linii.

Przeczytaj także: Najdłuższe tunele drogowe w Europie 2023 – TOP 25

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia