Partnerzy portalu

Globalne Centrum Doskonałości Kolejowej przetestuje hiperboty do budowy tuneli

Opublikowano: 19-01-2024 Źródło: theconstructionindex.co.uk

Innowacyjny startup HyperTunnel, który chce wprowadzić na rynek niekonwencjonalną metodę budowy tuneli przy pomocy roju botów, otrzymał grant na budowę testowego obiektu w Globalnym Centrum Doskonałości Kolejowej w Walii.


Mapa pokazująca usytuowanie Globalnego Centrum Doskonałości Kolejowej w Walii. Fot. GCRE Mapa pokazująca usytuowanie Globalnego Centrum Doskonałości Kolejowej w Walii. Fot. GCRE

Globalne Centrum Doskonałości Kolejowej (Global Center of Rail Excellence - GCRE) będzie „punktem kompleksowej obsługi” umożliwiającym testowanie nowego taboru oraz wspieranie światowej klasy badań, rozwoju i certyfikacji nowej infrastruktury kolejowej, technologii, procesów i umiejętności.

Obiekt, działający 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, będzie obejmował dwie zelektryfikowane pętle testowe: jeden tor dla taboru dużych prędkości, drugi do testowania infrastruktury ciężkiej.

GCRE powstaje obecnie na obszarze o powierzchni 700 hektarów na terenie dawnej kopalni odkrywkowej w dolinie Dulais, w południowej Walii. Ma stać się unikatowym punktem badawczym nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i w całej Europie.

Jedna z 16 kolejowych innowacji

HyperTunnel proponuje wykorzystanie połączenia horyzontalnego wiercenia kierunkowego, sztucznej inteligencji i druku 3D. Fot. HyperTunnel HyperTunnel proponuje wykorzystanie połączenia horyzontalnego wiercenia kierunkowego, sztucznej inteligencji i druku 3D. Fot. HyperTunnel

Przejście podziemne pod torami, zbudowane przez HyperTunnel to jeden z 16 projektów, które zostały wybrane do wdrożenia w siedzibie GCRE. HyperTunnel wykorzysta swoją opatentowaną technologię „roju” do zbudowania 20-metrowego tunelu dla pieszych – jeśli realizacja projektu się powiedzie, innowacyjne rozwiązanie będzie można stosować podczas budowy przejść dla pieszych pod liniami kolejowymi.

Nowatorska metoda drążenia tuneli HyperTunnel wykorzystuje rój robotów – lub zautomatyzowanych „hiperbotów” – do wywiercenia w gruncie niewielkich otworów, w które wstrzykiwany jest beton, aby utworzyć obudowę tunelu przed rozpoczęciem właściwego wykopu.

Bardziej szczegółowo o technologii hiperbotów pisaliśmy w artykule: HyperTunnel – start-up z innowacyjnym pomysłem na budowę tuneli


Dotychczasowe badania wykazały, że technologia ma potencjał, aby okazać się szybszą, tańszą, bezpieczniejszą i bardziej ekologiczną od standardowej budowy tuneli metodą odkrywkową.

Jesteśmy zachwyceni, że GCRE widzi ten sam potencjał w metodzie HyperTunnel, co nasi partnerzy z branży budowlanej – powiedział współzałożyciel HyperTunnel Steve Jordan. Po spędzeniu wielu setek godzin na opracowywaniu naszej floty robotów w laboratorium w Basingstoke system jest teraz gotowy do sprawdzenia w konkretnym miejscu, w warunkach przyspieszonych testów, które mogą być obserwowane przez wszystkie zainteresowane strony – dodał.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy. Już wkrótce wznowienie drążenia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!