Ich obecność była analizowana przez ponad 50 lat, natomiast teraz międzynarodowy zespół naukowców, pod przewodnictwem Uniwersytetu w Trydencie, wykazał, dzięki badaniom radarowym, obecność tunelu pod powierzchnią Księżyca.
Fot. Olga/Adobe Stock
Dane radarowe z sondy Nasa Lunar Reconnaissance Orbiter pokazały, że wydrążone wnęki lawowe znajdują się w rejonie obszaru nazywanego Morzem Spokoju. Rezultaty badań nazwano kamieniem milowym w naszej wiedzy o Księżycu. Te struktury były przedmiotem hipotez od ponad 50 lat, ale po raz pierwszy w historii wykazaliśmy ich istnienie – wyjaśnia Lorenzo Bruzzone z Uniwersytetu w Trydencie, koordynator badań.
Źródło: unitn.it
Źródło: unitn.it
To bardzo ważne odkrycie, szczególnie biorąc pod uwagę, że za kilka lat Amerykanie planują lądowanie na Srebrnym Globie, a w takich wnękach mogliby się chronić przed promieniowaniem czy wysoką temperaturą. W komunikacie Uniwersytetu w Trydencie podkreślono, że odkrycie ma znaczenie nie tylko naukowe, ale jest ważne także w kontekście rozwoju misji na Księżyc, na którym warunki są groźne dla człowieka. Po stronie wystawionej na działanie Słońca temperatura może osiągnąć 127 stopni, a po przeciwnej spaść do minus 173 stopni Celsjusza. Do tego promieniowanie kosmiczne i słoneczne jest do 150 razy silniejsze niż na Ziemi, a istnieje też zagrożenia od meteorytów.
Źródło: unitn.it
Źródło: unitn.it
Uważa się, że odpowiednia infrastruktura mogłaby zostać zbudowana właśnie w głębi Księżyca. Misja Artemis III, która zakłada załogowe lądowanie na Srebrnym Globie, najwcześniej planowana jest na lata 2026 i 2027.
Przeczytaj także: Polska rakieta suborbitalna poleciała w kosmos [FILM]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.