Pod koniec września 2024 r. złożony został wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla zachodniej obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Elementem szlaku będzie najdłuższy tunel w Polsce. Przetarg na budowę powinien zostać ogłoszony w ciągu kilku miesięcy.
Najdłuższy tunel w Polsce – przekrój obiektu pod Odrą. Źródło: GDDKiA
- Podwodną przeprawę zbuduje maszyna TBM
- Początkowo rozważano budowę m.in. mostu wysokowodnego
- Najdłuższy tunel w Polsce zostanie wydrążony 8–10 m pod Odrą przez maszynę TBM
Najdłuższy tunel, ale najpierw ZRID. Czy jest to zezwolenie?
Jak informuje GDDKiA, w przypadku kiedy daną inwestycję realizuje w systemie zaprojektuj i wybuduj, po odebraniu koncepcji programowej (KP) lub studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami KP ogłasza przetarg na generalnego wykonawcę zarówno projektu, jak i robót budowlanych. Kiedy dokumentacja jest gotowa, wykonawca składa wniosek właśnie o ZRID – w przypadku dróg ekspresowych u odpowiedniego wojewody. W ZRID m.in. określa się granice terenu do przejęcia pod budowę danej drogi, co umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. Po otrzymaniu zezwolenia można zaczynać budowę. Umowy projektuj i buduj GDDKiA stosuje przy większości kontraktów, przy czym droga S6 z tunelem pod Odrą realizowana jest w systemie tradycyjnym – buduj.
Źródło: GDDKiA
W tym przypadku GDDKiA najpierw wybiera biuro projektowe, które przygotowuje dokumentację potrzebną do złożenia wniosku o ZRID; oprócz budowlanego powstaje także projekt wykonawczy. Już po uzyskaniu ZRID, w zupełnie odrębnym postępowaniu, GDDKiA wybiera generalnego wykonawcę robót budowlanych.
Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem, przetarg na budowę S6 z najdłuższym tunelem powinien być ogłoszony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Całe przedsięwzięcie ujęto w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Koszt szacuje się na 3,2 mld zł.
Najdłuższy tunel w Polsce
Zachodnia obwodnica Szczecina podzielona jest na trzy odcinki realizacyjne: Kołbaskowo–Dołuje (13,6 km), Dołuje–Police (11,9 km), Police–Goleniów (23,4 km) W ramach tego ostatniego powstanie podwodny tunel o długości 5 km. Planowany jest między Policami a miejscowością o nazwie Święta. Najdłuższy tunel w Polsce zostanie wydrążony 8–10 m pod Odrą przez maszynę TBM.
Najdłuższy tunel w Polsce – przekrój. Źródło: GDDKiA
Początkowo rozważano budowę m.in. mostu wysokowodnego (o długości 3,6 km i wysokości nawet 70–80 m), jednak powstanie jakiejkolwiek konstrukcji warunkowane było zabezpieczeniem drożności dla statków poruszających się po torze wodnym Szczecin–Świnoujście.
W wydanej w 2017 r. decyzji środowiskowej długość tunelu określono na minimum 3,5 km, przy czym w trakcie opracowywania koncepcji programowej uznano, że obiekt, by nie ingerować w istniejące zagospodarowanie terenu, musi być dłuższy. Zdecydowano, że powinien mieć 5 km.
Przebieg najdłuższego tunelu w Polsce
Podwodna przeprawa zacznie się tuż za węzłem Police w rejonie przecięcia ulic Piotra i Pawła oraz Kuźnickiej przy Zakładach Chemicznych w Policach.
Źródło: GDDKiA
Maszyna TBM będzie drążyć pod infrastrukturą przemysłową, linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 i rzeką Odrą, kończąc się w rejonie miejscowości Święta. TBM zbuduje niemal cały tunel, jedynie do wykonania odcinków wjazdowych i wyjazdowych wykorzystana ma być technologia ścian szczelinowych.
Najdłuższy tunel w Polsce – zachodni portal w ścianach szczelinowych. Źródło: GDDKiA
Najdłuższy tunel w Polsce – największe wyzwania
Projektanci i wykonawcy tunelu będą musieli zapewnić bezpieczeństwo pod kątem najgorszych możliwych scenariuszy, w tym pożarów (m.in. wyjścia awaryjne, przeciwogniowe zabezpieczenie konstrukcji). Wyzwanie będzie stanowić zaplanowanie wlotów do tunelu, czyli komór startowych i odbiorczych dla TBM. W tym miejscu z jednej strony funkcjonuje składowisko siarczanu żelaza, a z drugiej są ul. Kuźnicka oraz linia kolejowa.
Źródło: GDDKiA
Najdłuższy tunel w Polsce – nitka prawa. Źródło: GDDKiA
ł.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel zatapiany. Polska jednostka specjalna zanurzy segmenty
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.