Lokalizacja stacji pod skrzyżowaniem nie zyskała pozytywnej opinii urzędu konserwatorskiego. Do prac projektowych związanych z uzyskaniem tzw. decyzji środowiskowej wskazano inne miejsce – przy ul. Karmelickiej na wysokości numerów 7 i 9. Wejścia i wyjścia z podziemnej stacji znajdą się po obu stronach ulicy. 

Jednocześnie władze Krakowa zaprzeczyły, by stacja Stare Miasto miała powstać w rejonie niedawno stworzonego parku im. Wisławy Szymborskiej.

O tym, jak dużym wyzwaniem będzie drążenie tuneli metra pod zabytkową częścią Krakowa, na jakiej głębokości powinna pracować maszyna TBM, w jaki sposób na czas budowy zabezpieczyć obiekty na powierzchni, mówiła w rozmowie z nami prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej. Zobacz rozmowę:

Metro w Krakowie

W 2025 r. miasto zamierza otrzymać decyzję środowiskową dla pierwszego odcinka, właśnie m.in. ze stacją Stare Miasto. Długi na 6 km fragment pobiegnie od skrzyżowania ul. Reymonta i ul. Piastowskiej do tunelu pod rondem Polsadu (powstaje w ramach trasy tramwajowej do Mistrzejowic). Szacuje się, że budowa pochłonie 3 mld zł. Potem powstać mają także odcinki drugi (wschodni) i trzeci (zachodni), a więc od ul. Piastowskiej do Bronowic oraz część nowohucka. Łączna długość obu wyniesie około 20 km, a przewidywany koszt to około 10 mld zł.

Przeczytaj także: Metro w Krakowie będzie, ale kluczową decyzję podejmie inna gmina