Zjawisko gromu dźwiękowego jest znane jako fale mikrociśnieniowe, powstaje, gdy rozpędzony pociąg wtłacza powietrze do wnętrza tunelu, co wywołuje gwałtowny wzrost ciśnienia i może skutkować donośnym hukiem na jego wyjściu. Dźwięk ten nie tylko przeszkadza mieszkańcom pobliskich terenów, ale może też wpływać na komfort pasażerów.

Aby temu zapobiec, zaprojektowano i wybudowano specjalne, 220-metrowe przedłużenia portali tuneli, wyposażone w system otworów wentylacyjnych. Umożliwiają one stopniowe uwalnianie powietrza, co znacznie redukuje siłę fal ciśnieniowych i eliminuje efekt gromu.

Inspiracją do stworzenia takiego rozwiązania były doświadczenia z Japonii z lat 70., kiedy to podobne wyzwanie napotkano przy budowie linii Sanyo Shinkansen. Japończycy skupili się wówczas na aerodynamicznym kształcie pociągów, natomiast Brytyjczycy w projekcie HS2 postawili na dostosowanie architektury tuneli, co pozwoli utrzymać wysoką przepustowość linii.

Wszystkie podziemne obiekty będą wyposażone w takie rozwiązanie, jednak tunel Chilterns jest pod tym względem wyjątkowy – przy długości 16,1 km jest najdłuższy na powstającej trasie.

Projekt został opracowany we współpracy z ekspertami z firmy Arup, Uniwersytetu w Birmingham oraz zespołu badawczego Dundee Tunnel Research. Przedłużenia portali nie tylko poprawiają komfort podróży, ale także ograniczają hałas w środowisku naturalnym, co jest ważne dla mieszkańców okolicznych terenów.

Przeczytaj także: Anglia. Budowa tunelu pod Tamizą rozpocznie się pod koniec roku