Przetarg na budowę tego odcinka metra wygrało konsorcjum PeBeKa - PRG. Umowę podpisano 14 czerwca 2006 roku, a koszt inwestycji ostatecznie wyniósł ponad 370 mln złotych. Obszar, na którym prowadzono roboty budowlane, to ponad 10 hektarów, a na placu budowy nierzadko pracowało jednocześnie 500 osób dziennie na dwie zmiany. W trakcie realizacji tej inwestycji nie brakowało trudnych momentów.

PeBeKa jako firma o korzeniach górniczych korzystając ze swoich doświadczeń wyspecjalizowała się w budownictwie podziemnym również nie związanym z przemysłem wydobywczym. W ostatnich latach spółka zrealizowała podziemny przystanek Politechnika oraz odcinek tunelu tramwajowego w ramach budowy Szybkiego Tramwaju w Krakowie, tunel drogowy Hulanka w Bielsku Białej i tunel pod górą Chmielnik w Jeleniej Górze. Wcześniej firma realizowała poza granicami kraju tunele drogowe w ramach autostrady Istambuł – Ankara, tunele dla szybkiej kolei podmiejskiej pomiędzy stacjami „Demitrepe-Kizilay-Koley w Ankarze (Turcja), tunele drogowe: Har Gilo w Izraelu i Cheung Ching w Hongkongu. Te ostatnie o łącznej długości ponad 3000 m i przekroju 135 m2 prowadziły do nowo budowanego portu lotniczego na wyspie Chek Lap Kok.

Węzeł Młociny to aktualnie największa tego typu inwestycja komunikacyjna w Polsce. Obejmuje dwutorowy tunel o długości blisko 700 metrów, stację metra o ogólnej powierzchni powyżej 3500 m2, tory odstawcze - tunel trzynawowy o długości 295 metrów oraz sam węzeł komunikacyjny Młociny. Ten ostatni to nowoczesny obiekt na powierzchni umożliwiający niezakłócony przepływ pasażerów ze stacji metra do autobusów miejskich i podmiejskich, tramwajów i samochodów. Obejmuje 4-kondygnacyjny parking dozorowany na 984 miejsca, dworzec autobusowy wraz z pętlą, zadaszoną pętlę tramwajową, pomieszczenia handlowe, obsługi podróżnych, obsługi technicznej. Łączna powierzchnia węzła to 400 000 m2. Jego budowa wiązała się z całkowitą modernizacją okolicznego układu drogowego. Węzeł Młociny jest pierwszym w Warszawie tak zintegrowanym i nowoczesnym centrum komunikacyjnym, scalającym różne środki transportu. Dziennie ze stacji metra i samego węzła będzie korzystać ponad 20 000 podróżnych.