Metro Warszawskie podpisało umowę na realizację projektu „Rozbudowa układu torowego stacji metra A1 Kabaty I linii metra w Warszawie”. Modernizacja ułatwi wykonywanie nawrotów pociągów i wprowadzanie składów z STP Kabaty na linię.
Fot. Metro Warszawskie
Finansowanie inwestycji zapewnię środki własne Metra Warszawskiego
Koszty inwestycji wynoszą 33,77 mln zł, zostaną pokryte ze środków własnych spółki Metro Warszawskie. W ramach robót zostanie rozbudowana kubatura części technicznej stacji, przebudowany będzie układ torowy, przewidziano też montaż urządzeń sterowania ruchem. Efektem będzie ułatwienie wykonywania nawrotów pociągów i wprowadzania składów z Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty na linię.
Realizacja prac przyniesie duże korzyści pasażerom
Prace modernizacyjne obejmą komorę torów odstawczych stacji Kabaty, nie będą widoczne dla pasażerów, za to wpłyną na poprawę przejazdu pociągów metra. Te będą mogły zawracać za stacją pasażerską Kabaty, a składy płynniej wyjadą na linię. Manewry techniczne, które odbywają się na torze przy peronie stacji Kabaty (co powoduje blokady ruchu pasażerskiego), po zakończeniu prac będą prowadzone pomiędzy stacją a wylotem z tunelu w kierunku STP.
W kontekście uruchomienia III linii metra (w początkowym etapie bez STP Kozia Górka), zmiany umożliwią bardziej elastyczne zarządzanie ruchem. Część pociągów wjedzie na nową linią poprzez M1 z STP Kabaty.
Wykonawcą zadania została firma Gülermak S.A. Ma rok na realizację prac.
Przeczytaj także: Tunel CPK w Łodzi. Pierwsze elementy TBM już na placu budowy

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia