Spółka PKP PLK wybrała wariant przebiegu nowej linii kolejowej Podłęże–Piekiełko w Małopolsce. Na znacznej długości trasa ma być prowadzona tunelami i estakadami. Tunele i estakada mają też powstać w ramach modernizacji linii Chabówka–Nowy Sącz.
Źródło: PKP PLK S.A.
Potoczna nazwa inwestycji obejmującej budowę nowej linii kolejowej Podłęże–Szczyrzyc–Tymbark/Mszana Dolna wraz z modernizacją istniejącej linii Chabówka–Nowy Sącz to Podłęże–Piekiełko. Koszty realizacji szacuje się na około 6 mld zł. Długość nowej linii to 58,5 km.
Początek trasy wyznaczono we wsi Podłęże w gminie Niepołomice. W miejscowości Szczyrzyc linia będzie się rozgałęziać: na wschód do m. Tymbark (linia 622) i na zachód do m. Mszana Dolna (linia 623). W tych miejscowościach połączy się z istniejącą 75-kilometrową trasą Chabówka–Nowy Sącz (linia 104).
Koszt realizacji tego zadania w Kontrakcie Terytorialnym dla Małopolski oszacowano na 6 mld zł. Jest to najkosztowniejsza inwestycja znajdująca się na liście podstawowej. W projekcie Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. znajduje się ona jednak na liście rezerwowej.
Jak wynika z analiz, docelowo czas przejazdu z Krakowa do Mszany Dolnej wyniesie około 45 min, Z Krakowa do Nowego Sącza – około godziny, a do Zakopanego – poniżej dwóch godzin.
13 tuneli i 8 estakad w ciągu małopolskich linii kolejowych
Wg wybranego wariantu na blisko 60-kilometrowej trasie ma być wybudowane 11 tuneli o łącznej długości około 11,7 km oraz 7 estakad o łącznej długości ponad 6 km. Nowe linie będą dwutorowe z wyjątkiem jednotorowych odcinków Szczyrzyc–Tymbark oraz Szczyrzyc–Mszana Dolna. Pociągi będą mogły się nimi przemieszczać z prędkością do 160 km/godz.
Wybór tego wariantu i poprowadzenie trasy tunelami oraz estakadami ma na celu ominięcie jak największej ilości istniejących i planowanych zabudowań.
Na modernizowanej trasie z Chabówki do Nowego Sącza ma natomiast powstać estakada o długości 1,1 km (okolice Limanowej) oraz dwa tunele o łącznej długości około 5,8 km (powiat limanowski).
Jak podkreśla spółka PKP PLK, wybór ostatecznego przebiegu trasy otwiera drogę do dalszych prac związanych z analizami uszczegóławiającymi oraz opracowaniem modeli finansowania i realizacji przedsięwzięcia, na podstawie których będzie mogła zostać podjęta decyzja o realizacji projektu – cytuje PAP. Na razie trudno powiedzieć, kiedy rozpocznie się budowa trasy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.