Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez władze miasta, wzdłuż ulicy powstaną nowe chodniki i drogi rowerowe, nasadzona zostanie także zieleń. W chwili obecnej trwa proces planowania tej inwestycji.

Przyszłość ul. Kondratowicza

Plan rozbudowy stołecznego metra zakłada, że do 2021 r. na ul. Kondratowicza, która jest główną arterią warszawskiego Bródna, powstaną dwie stacje metra: przy jej skrzyżowaniu z ul. św. Wincentego i przy ul. Rembielińskiej.

Sama ulica przekształcona ma zostać w miejską aleję przyjazną mieszkańcom. W ciągu ulicy nadal istnieć będą dwie jezdnie, ale dzięki temu, że zostaną one usytuowane bliżej siebie, uda się wygospodarować dodatkową przestrzeń, która przeznaczona zostanie na zieleń uliczną. Powstaną drogi dla rowerów po obu stronach ulicy, a także szerokie i wygodne chodniki. W zatokach wzdłuż jezdni znajdzie się miejsce do parkowania aut – czytamy w komunikacie Urzędu m.st. Warszawy.

Budowa II linii warszawskiego metra

II linia metra będzie miała łącznie 23 km długości i będzie ją tworzyć 21 stacji. Zgodnie z przyjętym przez władze miasta harmonogramem, realizacja inwestycji ma zakończyć się do 2022 r.

W marcu 2015 r. oddany został do użytku centralny odcinek II linii metra, który liczy 6,1 km i w ciągu którego powstało 7 stacji.

W chwili obecnej prowadzona jest natomiast budowa kolejnych dwóch odcinków, które stanowią przedłużenie centralnej części II linii metra w kierunku wschodnim i zachodnim. Za realizację pierwszego z nich odpowiedzialna jest firma Astaldi, która zbuduje 3,2-kilometrowy odcinek metra i trzy stacje. W kierunku zachodnim również powstaną trzy stacje i trasa o łącznej długości 3,4 km. Wykonawcą tego zadania jest firma Gülermak.

Jednocześnie prowadzone są prace dotyczące projektowania kolejnych odcinków II linii metra. Firma ILF Consulting Engineers Polska wykonuje m.in. koncepcję architektoniczną kolejnego odcinka, w skład którego wejdą trzy stacje (Zacisze, Kondratowicza, Rembielińska). Ten etap prac ma zakończyć się jesienią br.

Metro Warszawskie wprowadziło zmiany w stosunku do pierwotnych założeń. I tak, stację przy ul. Rembielińskiej przesunięto około 30 m na zachód, a wyjścia z niej poprowadzone zostały na przystanki tramwajowe. Natomiast stację przy ul. św. Wincentego przesunięto na wschód o około 60 m, dzięki czemu jedno z wyjść będzie prowadziło na narożnik ulic L. Kondratowicza i św. Wincentego. Dodatkowo jeszcze Tramwaje Warszawskie przedłużą tunel wyjściowy tak, aby można było z niego wyjść na przystanki tramwajowe przy św. Wincentego planowanej linii na „zieloną Białołękę“ – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj również: "Maszyny TBM przewożą w częściach przez Warszawę"