Dotacja na metro w Krakowie
Całkowita wartość zadania to 2 mln 370 tys. EUR. Pozostałe pieniądze, poza tymi z dotacji, zapewni miasto. Jak powiedział Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa, zakładamy, że w sierpniu ogłosimy przetarg na wykonanie studium.
Po co potrzebne jest studium?
Przygotowanie szczegółowej dokumentacji jest niezbędne, by określić, czy w mieście potrzebna jest taka inwestycja, a jeśli tak, to jak ją realizować. Studium ma m.in. dać odpowiedzi na pytania, czy jakie metro budować: czy będzie ono ciężkie czy lekkie, a może wcześniej warto zainwestować w infrastrukturę tunelową dla tramwajów?
Gdzie najpierw zbudują metro?
Jak mówi Trzmiel, jesteśmy zdeterminowani, żeby w pierwszym etapie wykonać przynajmniej 8-9 km odcinek w tunelu pomiędzy rondem Grzegórzeckim a kampusem AGH, ażeby odciążyć ruch tramwajowy w obrębie pierwszej obwodnicy miasta, gdzie przepustowość węzłów komunikacyjnych, takich jak rondo Mogilskie i Dworzec Główny, nie pozwala, mimo modernizacji torowisk, na zwiększenie liczby taboru tramwajowego tam eksploatowanego.
Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie najpierw tunelu uniwersalnego, którym w pierwszym etapie będą jeździć tramwaje. Taki tunel miałby łączyć rondo Grzegórzeckie i AGH. Kolejne odcinki miałyby powstawać w kierunku wschodnim i zachodnim.
Czy krakowianie chcą metra w mieście?
O to, czy mieszkańcy Krakowa chcą metra w mieście, zapytano w referendum wiosną 2014 r. Ponad 55% osób biorących udział w badaniu opowiedziało się za budową (w głosowaniu wzięło udział blisko 36% krakowian).
W Polsce budowa metra nie jest popularna. Istnieje ono jedynie w Warszawie, gdzie powoli jest rozbudowywane o kolejne odcinki. O takiej inwestycji myślą też władze Krakowa i Wrocławia. W dolnośląskiej stolicy też zorganizowano referendum (wrzesień, 2015 r.), by sprawdzić, co na ten temat myślą mieszkańcy. Co było wielkim zaskoczeniem, w głosowaniu udział wzięło zaledwie około 11% wrocławian, a nieco ponad połowa z nich opowiedziała się przeciw.
Tymczasem okazuje się, że na świecie istnieje wiele miast mniejszych niż te wspomniane i że metro świetnie w nich funkcjonuje.
O budowie metra w Warszawie dowiesz się z tematu specjalnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.