W oficjalnym komunikacie GDDKiA podkreśliła, że system wentylacji w tunelu zaprojektowany został w oparciu decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która wydana została 2 grudnia 2011 r.

To właśnie na mocy tej decyzji inwestor został zobowiązany do zastosowania w tunelu systemu wentylacji mechanicznej poprzecznej z odprowadzeniem zanieczyszczeń powietrza poprzez wyrzutnie zlokalizowane przy jego portalach.

Wyjaśnić należy również, że przepisy obowiązującego prawa nie nakładają bezwzględnego obowiązku zastosowania w tunelu urządzeń oczyszczania powietrza przed jego redystrybucją do środowiska. Podkreślenia wymaga fakt, że zarówno w toku przygotowania omawianej inwestycji, jak również na etapie jej realizacji żaden organ posiadający kompetencje do ewentualnego nałożenia obowiązku instalacji rozpatrywanych urządzeń oczyszczania powietrza takiego obowiązku na inwestora nie nałożył – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że poszczególne rozwiązania dotyczące budowy drogi ekspresowej S2 były wielokrotnie poddawane konsultacjom. Problem usuwania zanieczyszczeń z tunelu pojawił się już w 2013 r. GDDKiA w dokumentach przetargowych zawarła zapis mówiący o tym, że w tunelu zamontowane zostaną filtry, gdy takie rozwiązanie będzie uzasadnione. Wtedy również poinformowano, iż dostępne wówczas analizy i obliczenia nie wskazały na konieczność realizacji rozpatrywanych instalacji. Takie same wnioski pojawiły się po badaniach i analizach przeprowadzonych w 2016 r.

Zgodnie z zapisami uchwały sejmiku woj. mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla strefy aglomeracji warszawskiej, w której został przekroczony poziom dopuszczalny dla pyłu zawieszonego PM 2.5, budowa nowych dróg i związane z tym upłynnienie ruchu jest jednym z czynników minimalizujących oddziaływanie ruchu drogowego na środowisko, w tym powietrze. Wzrost emisji pyłów występuje w przypadku obniżonej prędkości pojazdów. Budowa drogi ekspresowej S2 jest jednym z wielu przedsięwzięć przyjętych do wypełnienia powyższego celu.

Jednocześnie w komunikacie GDDKiA, czytamy, że w tunelu przewidziane zostały rozwiązania zapewniające rezerwę miejsca (w wentylatorniach pod wyrzutniami) do przyszłościowego montażu urządzeń oczyszczających powietrze w przypadku, gdy zajdzie taka konieczność.

Tunel na Ursynowie

Tunel na Ursynowie powstaje w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy będzie liczył 2,3 km długości, co oznacza, że będzie najdłuższym miejskim tunelem drogowym w Polsce. Tunel, za którego realizację odpowiada włoska firma Astaldi, będzie składał się z dwóch jezdni po trzy pasy ruchu. Szerokość każdej z nich wyniesie około 14,5 m. Po obu stronach jezdni zlokalizowane są drogi ewakuacyjne o szerokości 1 m od krawędzi jezdni. Tunel pod powierzchnię będzie wchodzić między ul. Indiry Gandhi a ul. Pileckiego, wychodzić na skarpie, za ul. Nowoursynowską.

Przeczytaj również: "Na budowie tuneli w Polsce"