Podczas budowy jeden ze stacji II linii metra dokonano niezwykłego znaleziska. Na poziomie hali odpraw stacji Księcia Janusza, na głębokości 9 m, odkryto studnię sprzed około 300 lat. Na jej dnie znaleziono m.in. fragmenty ceramiki i szklaną buteleczkę. Archeolodzy zabezpieczyli już obiekt.
II linia metra: podczas budowy odkryto kilkusetletnią studnię. Fot. Metro Warszawskie
To jedno z najciekawszych odkryć w czasie budowy tego etapu II linii metra – mówi Wojciech Borkowski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, którego pracownicy pełnią nadzór archeologiczny na budowie. Na stacji Księcia Janusza odkryliśmy, na głębokości ponad 9 m, pozostałości studni drewnianej pochodzącej być może sprzed 200, być może nawet 300 lat. Tak zachowanego obiektu na tej głębokości nie spodziewaliśmy się spotkać. Do tej pory nie słyszałem, by gdziekolwiek przy budowie tego typu inwestycji coś takiego zostało odkryte. Pozostałości tej studni będą wyeksplorowane, pobrane zostaną próbki do wydatowania i będziemy wiedzieli, jak w tym czasie, w tym miejscu, na wsi – bo to była jeszcze wieś w tym czasie – ludzie zaopatrywali się w wodę – dodaje.
Wewnątrz konstrukcji znaleziono resztki glinianych naczyń, jak i butelek, co wskazuje, że studnia mogła być eksploatowana jeszcze przed II wojną światową. Archeolodzy sprawdzą, co znajduje się przy samym dnie studni, co pozwoli ustalić przybliżony czas jej powstania.
Fot. Metro Warszawskie
Jak podkreśla Anna Bartoń, dyrektor biura prasowego Metra Warszawskiego, odkrycie nie wstrzymuje prac na budowie stacji.
To nie pierwsze odkrycie archeologiczne na budowie II linii metra. Podczas realizacji centralnego odcinka, oprócz niewybuchów, starych fundamentów czy nieużywanych rur kanalizacyjnych, natrafiono m.in. na fundamenty starej fabryki drożdży. Tuż obok znajdowała się metalowa puszka z aktem erekcyjnym oraz numer „Kuriera Warszawskiego” z 1912 r. O innych odkryciach i ciekawostkach z budowy tego fragmentu II linii metra możesz przeczytać w wywiadzie z Francesco Paolo Scaglione, dyrektorem Astaldi S.p.A., firmy, która wraz z tureckim Gülermakiem, realizowała tę inwestycję.
Fot. Metro Warszawskie
Tymczasem prace nad kolejnymi odcinkami II linii metra postępują. Maszyna tunelująca TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Maria wydrążyła już tunele tworzące odcinek wschodni północny o długości 3,2 km (odpowiada za niego Astaldi). Została przeniesiona na plac budowy odcinka zachodniego (jego długość to 3,4 km), którego wykonawcą jest firma Gülermak, dokładnie na stację Księcia Janusza. Stamtąd w marcu br. wyruszy w drogę do ronda Daszyńskiego, gdzie planowana jest meta trasy tego fragmentu metra. "Spotka się" tam z TBM Krystyną, która w 3,5-kilometrową drogę wyruszyła 14 lutego br. Obie maszyny drążyć tunele metra będą do listopada br.
II linia metra będzie miała łącznie 23 km, połączy Bemowo z Targówkiem, a w jej ciągu znajdzie się 21 stacji. W eksploatacji jest już jej odcinek centralny. Otwarty w 2015 r. fragment ma 6,1 km długości.
Więcej informacji nt. budowy II linii metra znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: II LINIA METRA.
Przeczytaj także: Rozpoczęło się drążenie zachodniego odcinka II linii metra [galeria]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.