• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel łączy zachodnie Czechy ze stolicą... i z Europą

Opublikowano: 25-04-2018 Źródło: Herrenknecht AG

W Czechach trwa modernizacja linii kolejowych. Jednym z projektów, który zrealizowano w ramach podejmowanych działań, była budowa ponad 4-kilometrowego tunelu pomiędzy Rokycanami i Pilznem, dzięki któremu czas podróży pomiędzy tymi miejscowościami skrócił się o około 10 minut; oznacza to, że podróż z Pilzna do Pragi, stolicy Czech, zajmie mniej niż godzinę. Drążenie tunelu odbywało się w okresie 12 miesięcy – zakończyło się w październiku 2017 r.


Tunel łączy zachodnie Czechy ze stolicą... i z Europą. Fot. Herrenknecht AG Tunel łączy zachodnie Czechy ze stolicą... i z Europą. Fot. Herrenknecht AG

Do budowy dwunitkowego tunelu o długości 4150 m wykonawca, firma Metrostav, wykorzystał multimodalną maszynę firmy Herrenknecht AG z tarczą o średnicy 9,89 m. Multimodalność maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), możliwość zmiany tarczy w trakcie drążenia, była jednym z warunków powodzenia realizacji inwestycji, jako że warunki geologiczne nie były sprzyjające; drążenie odbywało się w niejednorodnym gruncie, kwarcytach i łupkach, glinie, a nawet spilicie.

Fot. Herrenknecht AG Fot. Herrenknecht AG

Dwa bliźniacze pojedyncze tunele budowano, wykorzystując tryb EPB (ang. Earth Pressure Boring) oraz – na ostatnim kilometrze, kiedy drążono w twardym spilicie – tryb open single-shield

Dla projektów obejmujących drążenie w różnorodnych warunkach geologicznych taki typ maszyny TBM jest najlepszym i najbardziej elastycznym rozwiązaniem – wyjaśnia Korbinian Kröger, manager w firmie producenta.

Na odcinku, na którym występował spilit, zmieniano też narzędzia tnące: 18-calowe tarcze skrawające wymieniano na 19-calowe. Większa średnica tarczy pozwoliła na większy nacisk na skały. 

Tygodniowo maszyna drążyła około 182 m tunelu. 

Obiekt powstał na zamówienie czeskiego podmiotu odpowiedzialnego za infrastrukturę kolejową, SDC (Správa železniční dopravní cesty).

Fot. Herrenknecht AG Fot. Herrenknecht AG

Tunelem poprowadzona zostanie kolej dużych prędkości, która połączy zachodnie Czechy nie tylko ze stolicą, ale też z całą europejską siecią transportową. Co istotne, przejazdy mają być nie tylko szybsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. 

Przeczytaj także: Powstaje najdłuższy tunel na Środkowym Wschodzie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia