Tunel drogowy powstający w ciągu drogi S7, czyli popularnej Zakopianki, jest już niemal w połowie wydrążony – powiedział Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Zakopianka – budowa tunelu. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Tomasz Pałasiński stwierdził, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że „prace przebiegają równocześnie na trzech przodkach, to znaczy drążone są dwa tunele od strony północnej i jeden od strony południowej”. Dyrektor dodał, że „problem jest przy uruchomieniu czwartego przodka od strony południowej z uwagi na problemy hydrologiczne i osuwisko. Tutaj musimy najpierw zabezpieczyć skarpę (...)”. Zapewnił jednak, że mimo tego kłopotu tunel ma być gotowy zgodnie z planem – w 2020 r.
Patrząc od strony portalu północnego, w obu nitkach wydrążono już niemal po 1 km tunelu. Z kolei od strony portalu południowego, w jednej nitce wydrążono około 200 m tunelu.
Dwunitkowy tunel między Naprawą a Skomielną Białą to element budowy w Małopolsce drogi ekspresowej S7. Obie nitki (każda do obsługi przeciwnego kierunku ruchu) mają mieć po około 2,1 km długości. Żeby powstały, wydobytych zostanie około 500 tys. m3 urobku.
Zakopianka – budowa tunelu
Drążenie tunelu w ciągu tzw. Zakopianki rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Przez kilka miesięcy pracowano jedynie od strony portalu północnego w Naprawie. Drążyć od strony południowej w Skomielnej Białej zaczęto w październiku minionego roku.
Tunel powstaje w geologicznych oraz hydrologicznych warunkach fliszu karpackiego, czyli naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych. Do tego na tym odcinku występują uskoki tektoniczne oraz duża zmienność nachylenia warstw geologicznych w stosunku do nachylenia stoków.
„Ze względu na budowę geologiczną drążenie nie będzie wykonywane całym przekrojem tunelu, aby nie osłabić górotworu" – tłumaczyli w minionym roku drogowcy. Z tego też powodu wykonawca stosuje, w zależności od twardości skał, m.in.: młoty hydrauliczne zamontowane koparkach, do tego dziobaki, wiertła, głowice skrawające, a jeśli to konieczne – materiały wybuchowe.
Do budowy tunelu w ciągu tzw. Zakopianki zdecydowano się zastosować metodę ADECO RS. „Uznawana jest za jedną z najlepszych wśród klasycznych metod budowy tuneli, ponieważ pozwala na bieżąco dostosowywać sposób realizacji tunelu do faktycznych warunków na przodku. Jest to możliwe dzięki ciągłej kontroli interakcji pomiędzy gruntem a tymczasową i stałą obudową tunelu. Przetestowana przez nas w bardzo podobnych warunkach nawodnionego fliszu podczas budowy tunelu Marta Giulia na trasie pomiędzy Parmą a prowincją La Spezia” – tłumaczył Mateusz Witczyński, rzecznik polskiego oddziału firmy Astaldi.
Samo drążenie ma potrwać do końca 2019 r., a tunelem powinniśmy pojechać w Sylwestra 2020 r.
Tunel to jeden z elementów budowy S7 w Małopolsce – w ciągu tej drogi powstaną także m.in. największy wiadukt w Małopolsce, łącznie 10 obiektów inżynierskich oraz sześć małych mostków na potoku Krzywańskim. Cały odcinek nowej Zakopianki będzie liczyć blisko 17 km. Inwestycję podzielono na trzy fragmenty: Lubień-Naprawa (7,6 km); Naprawa-Skomielna Biała (właśnie z tunelem; 3 km); Skomielna Biała-Chabówka (6,1 km). Całkowita wartość projektu to blisko 2,5 mld zł.
Przeczytaj także: Co się dzieje na budowie tunelu na trasie do Zakopanego?
Wszystkiego o budowie tego tunelu dowiesz się z naszego serwisu specjalnego: TUNEL ZAKOPIANKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.