Stacje, które powstaną w ramach kontraktu, zlokalizowane będą na końcu odcinka wschodniego północnego II linii metra. Pod ul. Figara, w rejonie skrzyżowania z ul. Codzienną, wybudowana będzie stacja C19 (robocza nazwa: Zacisze), przy skrzyżowaniu ulic Malborskiej oraz Kondratowicza – stacja C20 Kondratowicza, z kolei C21 Bródno w miejscu, gdzie krzyżują się ulice Kondratowicza i Rembielińska. Stacje połączą tunele o łącznej długości 4 km. Dodatkowo powstaną trzy wentylatornie oraz specjalna hala z 11 torami, gdzie pociągi będą mogły zawrócić lub się zatrzymać na postój.


Metro na Bródno zaprojektowała pracownia ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o., natomiast wykonaniem zajmie się znane już w Warszawie z budowy kolejnych odcinków metra włosko-tureckie konsorcjum firm Astaldi i Gülermak. Na realizację prac firmy mają 36 miesięcy, a wartość kontraktu to blisko 1,4 mld zł.

Planowany odcinek powstanie w ramach budowy II linii metra, który będzie mieć w sumie 23 km. W jego ciągu znajdzie się 21 stacji; siedem z nich jest już w użytku – zlokalizowane są na trasie odcinka centralnego o długości 6,1 km. Trwają prace nad kolejnymi – powstają one w ramach budowy odcinków zachodniego (3,4 km) i wschodniego północnego (3,2 km), które mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku.


Niedawno spółka zarządzająca systemem metra w Warszawie zawarła kontrakt także na zaprojektowanie i budowę ostatniego odcinka tej linii metra na Bemowie. Chodzi o fragment od planowanej stacji Powstańców Śląskich do Stacji Techniczno-Postojowej Mory (4 km). Wykonawcą również zostało ww. konsorcjum. Włosi i Turcy zajmą się także budową tuneli i dwóch stacji (Wola Park oraz Powstańców Śląskich) na Bemowie.

Aktualnie do dyspozycji mieszkańców i turystów w Warszawie, oprócz odcinka centralnego II linii metra,  jest cała linia pierwsza, która ma – analogicznie do planowanej – 23 km długości i 21 stacji.

Zobacz także nasz temat specjalny: II linia metra