• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel średnicowy – powstaje projekt budowlany

Wkrótce wniosek o pozwolenie na budowę komory dla TBM


Opublikowano: 26-11-2018 Źródło: PAP, MI, inzynieria.com

W 2019 r. powinna rozpocząć się budowa kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi. Gotowa jest już ostateczna koncepcja inwestycji. Obecnie powstaje projekt budowlany. Pozwolenie na budowę powinno zostać uzyskane w II kwartale 2019 r.


Budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. momente / Shutterstock
Budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. momente / Shutterstock

Umowę na budowę tunelu średnicowego w Łodzi podpisano w grudniu 2017 r. z konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Prace odbywają się w formule „projektuj i buduj”.

Wykonawca szykuje się do prac budowlanych, które rozpocznie w 2019 r. Gromadzony jest już materiał, m.in. podkłady i szyny. Przygotowywane są wnioski o wydanie decyzji o ustalenie lokalizacji linii kolejowej oraz inwentaryzacja zieleni wraz z operatami dendrologicznymi, inwentaryzacja obiektów budowlanych na obszarze oddziaływania inwestycji i kolejny etap prac geologicznych – powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy inwestora – PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).


Jak podała PAP, ponadto Urząd Wojewódzki w Łodzi otrzymał już wniosek o pierwsze pozwolenie na budowę – dla kładki dla pieszych nad torami linii kolejowej nr 15 przy ul. Srebrzyńskiej i al. Włókniarzy. Z kolei w grudniu br. ma być złożony wniosek o pozwolenie na budowę komory startowej dla maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Budowa tunelu średnicowego w Łodzi ma kosztować niemal 1,3 mld zł netto. Obiekt, o łącznej długości 7,5 km, będzie „biegł" od dworca Łódź Fabryczna przez skrzyżowanie ul. Zachodniej i Zielonej w kierunku Manufaktury, a dalej w stronę al. Włókniarzy, gdzie czterema nitkami pociągi zostaną wyprowadzone na powierzchnię w kierunku Łodzi Kaliskiej i Żabieńca.

Tunel średnicowy w Łodzi. Źródło: UM Łódź Tunel średnicowy w Łodzi. Źródło: UM Łódź

Tunel średnicowy w Łodzi będzie się składać z: trzykilometrowego tunelu dwutorowego oraz czterech tuneli o jednym torze, których łączna długość wyniesie 4,5 km. Do budowy tunelu średnicowego wykorzystane zostaną trzy metody. W przypadku 3-kilometrowego odcinka użyta zostanie maszyna TBM, 4,2 km powstanie metodą odkrywkową, a najkrótszy odcinek – około 0,3 km – metodą górniczą.

W tunelu w Łodzi znajdą się dwa przystanki - u zbiegu ulic Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ulic Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (p. Ogrodowa).

Tunel średnicowy w Łodzi ma być gotowy w grudniu 2021 r. Po wybudowaniu tunelu, czas przejazdu pociągiem przez centrum miasta na osiedla będzie nieosiągalny dla innych środków transportu. W efekcie znacznie ułatwimy mieszkańcom podróże w mieście i kraju – mówił w minionym roku Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Przeczytaj także: Tunele w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia