• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

13 tuneli w Małopolsce – są decyzje środowiskowe

Opublikowano: 05-02-2019 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) uzyskały prawomocne decyzje środowiskowe dla budowy w Małopolsce nowej linii Podłęże–Piekiełko i modernizacji istniejącej linii nr 104 Chabówka–Nowy Sącz. W ramach realizacji obu tych zadań powstanie m.in. 13 tuneli kolejowych.


Tunele kolejowe. Fot. Giorgio Pulcini/Adobe Stock
Tunele kolejowe. Fot. Giorgio Pulcini/Adobe Stock

Decyzje środowiskowe to pierwsze decyzje administracyjne dla tej inwestycji. Zawierają warunki środowiskowe, które muszą być uwzględnione na etapie opracowania projektu budowlanego i prowadzenia robót budowlanych.

Podłęże–Piekiełko – tak nazywana jest planowana linia kolejowa Podłęże–Szczyrzyc–Tymbark/Mszana Dolna, która ma mieć 58 km długości. W ciągu tej trasy powstanie m.in. 11 tuneli kolejowych o łącznej długości około 12 km oraz siedem estakad (w sumie 6 km).

Trasę nowej linii wyznaczono od wsi Podłęże (gmina Niepołomice), w kierunku miejscowości Szczyrzyc, gdzie rozgałęzi się – na wschód do Tymbarku (linia nr 622) oraz na zachód do Mszany Dolnej (linia nr 623). Tam połączy się z istniejącą, liczącą 75 km długości, linią Chabówka–Nowy Sącz, która także zostanie zmodernizowana. Na trasie Chabówka–Nowy Sącz mają powstać dwa tunele o łącznej długości około 5,8 km oraz estakada o długości  1,1 km.

Linia Podłęże–Piekiełko: mapa. Źródło: MI Linia Podłęże–Piekiełko: mapa. Źródło: MI

W styczniu br. podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej linii kolejowej Podłęże–Piekiełko, w ten sposób rozpoczynając I etap tej inwestycji. Jak stwierdził wtedy Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, to pod względem zakresu największa w historii polskiej kolei umowa na opracowanie dokumentacji projektowej.


Efektem realizacji całego projektu, umownie nazywanego Podłęże–Piekiełko, będą szybsze podróże w Małopolsce: czas przejazdu z Krakowa do Mszany Dolnej wyniesie około 45 min, z Krakowa do Nowego Sącza około godziny, a do Zakopanego poniżej 2 godz. Ponadto, jak wyliczają kolejarze, rozbudowana sieć stworzy korzystne warunki przewozów między południem a północą Europy na osi Bałtyk–Bałkany–Morze Czarne i odciąży mocno eksploatowane linie towarowe Górnego Śląska.

Dodajmy, że w najbliższych latach w naszym kraju powstaną tunele kolejowej o łącznej długości niemal 26 km.

Planowane tunele kolejowe w Polsce. Źródło: inzynieria.com Planowane tunele kolejowe w Polsce. Źródło: inzynieria.com

Poza Małopolską, tego typu projekt prowadzony jest np. w Łodzi, gdzie wybudowany zostanie tunel średnicowy. Łódzki cały obiekt utworzą: dwutorowy tunel o długości około 3 km oraz cztery tunele jednotorowe o łącznej długości około 4,5 km.

Przeczytaj także ranking: Tunele w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!