• Pierwsza tarcza do drążenia tunelu średnicowego w Łodzi zostanie zabudowana do marca 2020 r.
  • Wyprodukowana w Niemczech maszyna TBM może wydrążyć 10 m tunelu dziennie
  • Tarczę wyposażono w 32 dyski oraz 86 zębów do przebijania się przez grunt

Transport do Polski TBM o długości 95 m i średnicy tarczy 8,76 m rozpocznie się jeszcze w listopadzie br. To mniejsza z zamówionych maszyn. Posłuży do wydrążenia czterech jednotorowych tuneli w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Ich łączna długość wyniesie 4,5 km.

Tarcza wyposażona jest w 32 dyski oraz 86 zębów. Obraca się trzy razy na minutę i rozdrabnia grunt, który jest na bieżąco wydobywany na powierzchnię. Wydrążona przestrzeń jest gotowa do dalszych prac budowlanych. TBM może wydrążyć dziennie około 10 m tunelu. Po odbiorze maszyny, kolejnym etapem jest jej demontaż i transport poszczególnych elementów do Łodzi. Pierwsze z nich powinny przyjechać na przełomie listopada i grudnia br. Największym wyzwaniem będzie przewóz nierozbieralnego łożyska i gniazda, w którym jest osadzone oraz czterech przylegających silników. Za transport odpowiedzialna będzie specjalistyczna firma – informuje PKP PLK.


W Łodzi pomiędzy ul. Odolanowską a ul. Stolarską trwa rozbiórka zabudowań oraz wycinka drzew i krzewów w ramach przygotowań do budowy komory startowej dla maszyny drążącej. Jednocześnie prowadzone są prace projektowe i pozyskiwane niezbędne decyzje administracyjne, w tym pozwolenie na drążenie tunelu. To ostatnie powinno zostać wydane przed zakończeniem dostawy maszyn. Wykonawca, konsorcjum spółek Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o. (lider) i Energopol Szczecin S.A., planuje zabudowę tarczy do marca 2020 r., a w połowie przyszłego roku rozpoczęcie drążenia tuneli. Przeprowadzi pomiary drgań i stanu technicznego obiektów w sąsiedztwie prowadzonych prac. Monitorowane będzie też oddziaływanie robót na zabudowę miejską.

Dwutorowy tunel, od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez podziemne przystanki Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna (około 3 km), będzie wykonywany tarczą o średnicy 13,04 m. Taką samą metodą wykonane zostaną cztery jednotorowe tunele w kierunku Łodzi Kaliskiej i Łodzi Żabieńca. Do ich wydrążenia będzie druga maszyna  o średnicy 8,76 m. Początek tunelu, przy stacji Łódź Fabryczna, będzie na głębokości około 14 m. W najniższym punkcie linia osiągnie głębokość 24 m (w okolicach ul. Ogrodowej).

Projekt „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego wartość przekracza 1,7 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1,4 mld zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2021 r.

Przeczytaj także: Zmiana lidera konsorcjum budującego tunel średnicowy w Łodzi