• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź: zgoda na budowę komory startowej dla TBM

Opublikowano: 18-10-2019 Źródło: inzynieria.com

Bez opóźnień postępuje budowa dwóch maszyn TBM (ang. Tunnel Boring Machine), które będą drążyć kolejowy tunel średnicowy w Łodzi. Uzyskane zostało już pozwolenie na budowę komory startowej dla większej z nich – przy ulicach Stolarskiej i Odolanowskiej.


Tarcza maszyny TBM. Fot. ilustracyjne: MoiraM/Adobe Stock Tarcza maszyny TBM. Fot. ilustracyjne: MoiraM/Adobe Stock

Przekazany został plac budowy pod budowę komory startowej dla maszyny TBM. Zakończyły się rozbiórki obiektów przy ul. Stolarskiej. Wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia wykopu – poinformował nas Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK).

Cały tunel średnicowy ma mieć 7,5 km długości, będzie składać się z pięciu mniejszych obiektów. Trasę zaplanowano od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. W komorze startowej przy ul. Odolanowskiej zainstalowana zostanie maszyna TBM, która będzie drążyć obiekt o długości 3 km (Łódź Polesie–Łódź Środmieście do stacji Łódź Fabryczna). Jej tarcza ma mieć około 13 m średnicy. Cztery kolejne obiekty, o łącznej długości 4,5 km, wydrąży inna TBM – z tarczą o średnicy 8,76 m.

Źródło: tunel-laczypolske.pl Źródło: tunel-laczypolske.pl

Pierwsza z maszyn ważyć będzie 1560 ton, a druga – 650 ton. Na początku tunelu (przy stacji Łódź Fabryczna) TBM będzie pracować na głębokości około 14 m, a w najniższym punkcie – na głębokości około 25 m (okolice ul. Ogrodowej).


W ramach budowy tunelu średnicowego powstaną również inne obiekty. Pozyskano już pozwolenie na budowę kładki dla pieszych w rejonie ul. Srebrzyńskiej.

Generalnym wykonawcą tunelu jest konsorcjum, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o., a partnerem Energopol Szczecin S.A. Do zmiany na pozycji lidera doszło z uwagi na kłopoty finansowe szczecińskiej spółki.

Będziemy współpracować z nowym liderem i wykonawcami. Oczekujemy od nich terminowej realizacji inwestycji. Na bieżąco monitorowany jest postęp prac – dodaje Mirosław Siemieniec. Obiekt w Łodzi ma być gotowy w grudniu 2021 r. Wartość inwestycji to 1,4 mld zł netto, z czego unijne wsparcie wyniesie 1,2 mld zł netto.

Przeczytaj także: Zmiana lidera konsorcjum budującego tunel średnicowy w Łodzi

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!