Gotowa jest koncepcja programowa (KP) tunelu oraz 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy na Podkarpaciu. Dokumentacja dotycząca tunelu zawiera pełne rozpoznanie geologiczne i hydrologiczne.
S19: cztery tunele na Podkarpaciu. Fot. NCS Production/Shutterstock
W ramach KP przeprowadzono analizy i prognozy ruchu, do tego powstały wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi, tunelu wraz z obiektami inżynierskimi. Opracowano m.in. dokumentację bezpieczeństwa tunelu, a także analizy: ekonomiczno-finansowe, zagrożenia powodziowego oraz wielokryterialną.
KP zawiera, dzięki wykonaniu rozpoznania geologicznego, opinię geotechniczną, dokumentację geologiczno-inżynierską, dokumentację badań podłoża gruntowego. Dodajmy, że prowadzony był również monitoring występujących na tym terenie osuwisk.
Odcinek od w. Rzeszów Południe do Babicy powstanie w systemie „projektuj-buduj”. KP pozwoli na opracowanie programu funkcjonalno–użytkowego (PFU). W ramach tego fragmentu powstanie m.in. tunel o długości około 2 km, do tego pięć estakad oraz dwa wiadukty. Odcinek do ruchu ma być oddany w 2024 r.
Budowa S19. Źródło: GDDKiA
Dodajmy, że prace koncepcyjne trwają dla całej przyszłej drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa, o łącznej długości 85,2 km. Oprócz odcinka w. Rzeszów Południe–Babica, dokumentacja opracowywana jest także dla zadań: w. Babica–w. Domaradz, w. Domaradz–w. Miejsce Piastowe, w. Miejsce Piastowe–w. Dukla, w. Dukla–Barwinek (granica państwa). Dokumentacje dla tych fragmentów mają być sukcesywnie oddawane od końca tego roku do połowy przyszłego.
W ramach budowy S19 na Podkarpaciu zaplanowano cztery tunele o łącznej długości 6,6 km. Pozostałe trzy powstaną w ramach ponad 23 km fragmentu od węzła Babica do węzła Domaradz.
S19 to budowana droga ekspresowa o długości 570 km, mająca powstać między przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Niemal w całości będzie fragmentem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.
Przeczytaj także: Tunelowa (r)ewolucja. Kto w Polsce buduje tunele?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.