Brytyjski startup hyperTunnel w ramach projektu Peak XV pokazał możliwości zupełnie nowej metody budowania tuneli i obiektów podziemnych. Roboty samodzielnie wykonały tunel o długości 6 m, wysokości 2 m i takiej samej szerokości.
Pierwszy na świecie tunel wykonany przez roboty. Fot. hyperTunnel
- Zautomatyzowana budowa tuneli ma być o połowę tańsza od konwencjonalnych metod
- Twórcy uważają, że drążenie będzie 10-krotnie szybsze
- Network Rail, zarządca infrastruktury kolejowej, liczy na wykorzystanie roju robotów do modernizacji podziemnych tras
Tunele budowane przez roboty – szybciej, taniej, przyjaźnie dla środowiska
Twórcy uważają, że automatyzacja drążenia tuneli czy budowy infrastruktury podziemnej jest nie tylko możliwa, ale także szybsza, tańsza i bardziej zrównoważona w porównaniu ze stosowanymi współcześnie metodami.
Zautomatyzowana metoda budowy tuneli ma być dziesięciokrotnie szybsza od aktualnie wykorzystywanych technik, a jednocześnie pochłaniać o połowę mniej pieniędzy. Według hyperTunnel innowacyjna metoda jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska – wykorzystuje zrównoważone materiały, takie jak beton niskowęglowy. Podczas prac ludzie nie muszą wchodzić do obiektu, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo branży tunelowej.
Pierwszy tunel wykonany automatycznie już jest
Pierwszy, na razie niewielki obiekt tunelowy powstał w zakładzie badawczo-rozwojowym w North Hampshire Downs.
W nowatorskiej metodzie najpierw wykonuje się cyfrowego bliźniaka tunelu, a następnie rój robotów zwanych hiperbot przedostaje się do gruntu poprzez sieć rur HDPE wykonanych metodą HDD. W środku drukują one obudowę tunelu w 3D i umieszczają materiał bezpośrednio w nim. Tunel Peak XV o długości 6 m, wysokości 2 m i szerokości 2 m wykonano dla Network Rail, zarządcy brytyjskiej infrastruktury kolejowej. Zaprezentowano go na konferencji i wystawie British Tunneling Society w Londynie.
Szansa na sprawniejszą modernizację wiktoriańskich tuneli kolejowych
Dla Network Rail celem prac jest zbadanie technologii kluczowych w remontach i naprawach tuneli kolejowych. Chodzi o rozwiązania, które nie będą zakłócać działania sieci. W Wielkiej Brytanii jest około 650 obiektów powstałych w epoce wiktoriańskiej. Są stare i często za małe na współczesne potrzeby, wymagają powiększenia lub modernizacji. Peak XV daje szansę na skrócenie czasu zamknięcia podziemnych tras i ograniczenie utrudnień dla pasażerów, a jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo pracowników.
Nowoczesne technologie cyfrowe dla branży tunelowej
Chociaż wykorzystanie robotów wyłącznie do budowy podziemnych struktur jest radykalnie odmienne od tradycyjnego, udział takich technologii, jak cyfrowe bliźniaki, robotyka, druk 3D i cyfrowe pomiary podziemne, wspierane przez sztuczną inteligencję i VR, są dobrze sprawdzone w innych branżach. W rzeczywistości metoda hyperTunnel in-situ polega na zmniejszaniu ryzyka projektów budowlanych – powiedział Steve Jordan, współzałożyciel hyperTunnel.
Na początku 2022 r. startup otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,88 mln euro z programu Akcelerator Europejskiej Rady Innowacji (EIC), flagowego europejskiego programu innowacji. Firma otrzymała również nagrodę finansową od firmy VINCI z branży budowlanej.
Przeczytaj także: Kraków. Trasy Zwierzyniecka i Pychowicka. Oto wszystkie tunele
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.