Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu. Roboty pod wodą i na dwóch wyspach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 20-10-2022 Źródło: tunel-swinoujscie.pl

Choć tunel w Świnoujściu oddany do użytku ma być około maja/czerwca 2023 r., to na przełomie tego i kolejnego roku powinny zakończyć się zasadnicze roboty budowlane. Co więc obecnie dzieje się na placu budowy?


Tunel w Świnoujściu. Fot. tunel-swinoujscie.pl Tunel w Świnoujściu. Fot. tunel-swinoujscie.pl
  • Tunel w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin
  • Podwodny obiekt to główny element długiej na 3,2 km drogi o klasie GP
  • Tunel wydrążyła maszyna TBM, ale wykorzystano też inne metody

Tunel w Świnoujściu. Na czym polega inwestycja?

Cały tunel w Świnoujściu ma mieć około 2,4 km długości: z tego 1,5 km wydrążono pod Świną, 0,5 km przewidziano w murach oporowych, a 0,4 km przy użyciu techniki odkrywkowej (w obu przypadkach do budowy wjazdów postanowiono wykorzystać technologię ścian szczelinowych).

W jednorurowym tunelu, który połączy wyspy Wolin i Uznam, znajdzie się dwupasowa jezdnia dla ruchu w obu kierunkach. Pod nią przewidziano galerię ewakuacyjną, do budowy której zdecydowano się zastosować metodę mrożenia gruntu. Ostatnie tygodnie poświęcono na prace wykończeniowe oraz instalacyjne w tunelu i poza nim. 

Mapa: tunel w Świnoujściu. Źródło: mat. prasowe Mapa: tunel w Świnoujściu. Źródło: mat. prasowe

Tunel w Świnoujściu. Budowa na wyspie Wolin

W przypadku wyspy Wolin, w komorze odbiorczej (tu dotarła maszyna TBM) uszczelniane są ściany szczelinowe, trwają też roboty przy konstrukcji szachtu i klatki schodowej. Na rampie i w części tunelu wykonanej metodą stropową zakończono już hydrofobizację ścian szczelinowych (zapobieganie wnikaniu wody w strukturę). Poza tym prowadzone są prace związane z wykończeniem kap chodnikowych, montażem barier energochłonnych czy konstrukcji pod elewację (przewidziano panele aluminiowe). Po stronie północnej wykonywana jest izolacja pod jezdnię. 

Tunel w Świnoujściu. Budowa na wyspie Uznam

Po drugiej stronie Świny dużo dzieje się w komorze startowej. W jej zachodniej części gotowa jest zasypka pod płytę jezdną. Do tego powstają konstrukcje wewnętrzne poniżej płyty jezdnej oraz zewnętrzne (ponad stropem górnym). Na rampie prowadzona jest hydrofobizacja ścian szczelinowych. Prace toczą się także w zakresie wykończenia oraz instalacji w budynkach biura centrum obsługi oraz stacji trafo TK3.

Tunel w Świnoujściu. Jesień na budowie przeprawy – zobacz ZDJĘCIA

Komora startowa. Fot. tunel-swinoujscie.pl Komora startowa. Fot. tunel-swinoujscie.pl

Budowa także w tunelu pod Świną

W głównej części tunelu, wydrążonej przez TBM, prowadzone jest uszczelnianie elementów prefabrykowanych, do tego m.in. przy wyjściu ewakuacyjnym EE1 trwa uszczelnianie całej konstrukcji, a przy wyjściu EE2 zbrojenie i betonowanie płyty pod jezdnię. 

Budowa tunelu w Świnoujściu. Co czeka nas dalej?

Opisywane prace będą kontynuowane. Do tego w planie na najbliższe dni jest m.in., w tunelu, uzupełnianie warstwy drenażowej, wykonywanie wylewki pod elementy typu „U” (i ich montaż). Przewidziano także instalację oświetlenia.

Budowa tunelu w Świnoujściu. Termin otwarcia był przesunięty

Choć pierwotnie tunel w Świnoujściu otwarty miał być w IV kwartale 2022 r., to termin zmieniono na na przełom maja i czerwca 2023 r. Opóźnienie wynika głównie z kłopotów związanych z pandemią koronawirusa. Zasadnicze roboty budowlane powinny potrwać mniej więcej do końca bieżącego lub początku przyszłego roku, natomiast dużo czasu pochłonie jeszcze uruchamianie systemów zarządzania tunelem, testy i procedury odbiorowe. 

Tunel w Świnoujściu, łączący wyspy Uznam i Wolin, powstaje jako główny element układu drogowego o łącznej długości 3,2 km. Na wyspie Wolin zaplanowano rondo, a na wyspie Uznam odcinek z placem manewrowym i skrzyżowaniem. 

Całkowita wartość inwestycji to 912,5 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł stanowi unijne dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę wynosi wkład Świnoujścia.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL W ŚWINOUJŚCIU

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!