• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rail Baltica: na Podlasiu otwarto tunel pod torami

Opublikowano: 15-11-2023 Źródło: PKP PLK

Pod linią kolejową Rail Baltica Warszawa–Białystok oddano do użytku tunel drogowy w Niewodnicy Kościelnej (woj. podlaskie). Budowa przeprawy z przebudową okolicznych ulic kosztowała 17 mln zł.


Tunel pod torami Rail Baltica w Niewodnicy. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Tunel pod torami Rail Baltica w Niewodnicy. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

W tunelu pod torami linii kolejowej Warszawa–Białystok znajdują się dwupasowa jezdnia, chodnik i ścieżka rowerowa. Przeprawa zastąpiła przejazd kolejowo-drogowy i w ten sposób wyeliminowała konieczność oczekiwania na przejazd po zamknięciu rogatek. Poprawiły się warunki ruchu drogowego i kolejowego. Podczas robót przebudowano układ drogowy o łącznej długości 600 m, w tym odcinki ulic Kościelnej i Dąbrowskiego. Powstało też rondo.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Tunel jest częścią większej inwestycji przygotowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Niewodnicy Kościelnej. To trwająca już modernizacja przystanku kolejowego w sąsiedztwie obiektu. Jest już jeden nowy peron, trwa budowa drugiego. Z tunelu będą do nich prowadzić schody i pochylnie oraz chodniki. Powstanie także parking z 20 miejscami postojowymi. Po zakończeniu prac przesiadki na pociągi mają być łatwiejsze.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Budowę tunelu rozpoczęto we wrześniu 2022 r., trwała około roku. Obiekt wraz z infrastrukturą oddano w zarząd powiatu białostockiego. Zakończenie tych prac pozwoliło na zamknięcie przejazdu w poziomie torów w pobliskich Trypuciach. W jego miejscu powstanie przejście podziemne. Kończy się tam także budowa wiaduktu nad linią kolejową.

Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Na podlaskim odcinku Rail Baltica w budowie jest 17 skrzyżowań bezkolizyjnych (większość ma być otwarta do końca 2023 r.), a osiem oddano do użytku. Cała przebudowa linii kolejowej Czyżew–Białystok to inwestycja warta 3,4 mld zł, dofinansowana z instrumentu CEF Łącząc Europę. Większość robót zakończy się jeszcze w tym roku, a w 2024 dojdzie do finału przebudowy stacji Łapy i Białystok.

Przeczytaj także: Tunel kolejowy z XIX w. w Trzcińsku wydrążony. Powstanie obudowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!